Energia i media techniczne w produkcji

Zarządzanie energią i mediami technicznymi w produkcji to główne tematy Konferencji Technicznej, która odbyła się 3 kwietnia w Płocku. Organizatorem spotkania była firma Axon Media. Wśród patronów wydarzenia: Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Krajowej Izby Gospodarczej, marszałka województwa mazowieckiego oraz prezydenta Miasta płocka znalazła się także redakcja Tygodnika Płockiego.

Adresatami Konferencji Technicznej „Energia i media techniczne w zakładach produkcyjnych” była kadra techniczna i zarządzająca poszukująca konkretnych rozwiązań na optymalizację działań podejmowanych przy procesie produkcji. – Chcemy dotrzeć do firm produkcyjnych na terenie całego kraju, dlatego szukamy lokalizacji nietuzinkowych. W Płocku konferencję organizowaliśmy już po raz drugi. Podczas pierwszej, przed rokiem, omawiane były zagadnienia z utrzymaniem ruchu w zakładach produkcyjnych. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dlatego wróciliśmy do Płocka – powiedziała Agnieszka Gumienna z firmy Axon Media.
Udział w wydarzeniu był okazją do zapoznania się z rozwiązaniami technologicznymi, które poprzez analizę stanu obecnego, automatyczne monitorowanie zużycia mediów technicznych i ich jakości oraz opracowanie systemów przekazywania informacji, umożliwiają prowadzenie płynnej produkcji i uzyskanie znaczących oszczędności w przedsiębiorstwie. – Nowoczesne technologie w przemyśle pozwalają przede wszystkim oszczędzać energię i niwelować jej negatywny wpływ na środowisko. Pozwalają też na oszczędności finansowe. W Polsce technologia pochodzi głównie z „brudnych” technologii, dlatego powinniśmy ograniczać jej zużycie. Nasza firma oferuje kamery termowizyjne, które wykrywają ciepło. Każda maszyna zmienia swoją temperaturę w trakcie pracy, a nasza aparatura pozwala sprawdzić, czy dana temperatura nie jest krytyczna dla danej instalacji – wyjaśnił Paweł Rutkowski z firmy Kamery IR.
Okazuje się, że technologie stosowane w przemyśle można wykorzystać także w innych dziedzinach życia. – Są już obecnie kamery wbudowane do telefonów komórkowych, dzięki czemu można szukać przerostów lub anomalii temperatury w instalacjach domowych. Sprawdza się między innymi poprawność wykonania stolarki okiennej, pokrycia dachów, izolacji cieplnej. To też przyczynia się do oszczędzania energii. Kamery termowizyjne są też wykorzystywane do poszukiwania ludzi. Nasza firma testuje obecnie w Szwecji prototypową konstrukcję, którą można razem z kamerami termowizyjnymi umieszczać na grzebiecie psa uczestniczącego w akcjach poszukiwawczych. Przewodnik psa ma na ręku monitor, który pozwala na obserwację, co skutkuje szybszym dotarciem do osoby poszukiwanej i podjęciem właściwych decyzji w sytuacji zagrożenia – dodał Paweł Rutkowski.
Nowoczesne technologie stosowane w przemyśle pozwalają jednak przede wszystkim na optymalizację procesów produkcyjnych. – W naszej technologii opieramy się na pomiarach wibroakustycznych, czyli mierzymy wibracje. Dzięki specjalnym algorytmom, oprogramowaniu i przyrządom są one odpowiednio obrabiane i analizowane. Dzięki temu można ocenić stan techniczny maszyn i przewidzieć potencjalne awarie. Jeżeli drgania są zbyt wysokie, można podjąć próby naprawy. Nasze rozwiązania możemy wykorzystać wszędzie tam, gdzie mamy proces resztkowy w postaci drgań, czyli gdzie coś się obraca, gdzie mamy łożyska, przekładnie. To rozwiązania do zastosowania w przemyśle, które pozwalają na optymalizację procesów produkcyjnych i odpowiednio wcześniej wykryć usterki. Pozwala to dbać nie tylko o sprawność maszyn, ale też o bezpieczeństwo osób, które je obsługują. Jest to szczególnie istotne przy dużych i drogich maszynach. Przykładem mogą być turbiny parowe, które w przypadku awarii mogą spowodować nie tylko duże szkody, ale też zagrożenie dla pracowników – zauważył Stanisław Mendel z firmy Prüftechnik Wibrem.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość wziąć udział w prelekcjach oraz warsztatach. Ciekawym uzupełnieniem konferencji będą z pewnością praktyczne warsztaty. Podczas dwóch równoległych sesji uczestnicy będą mieli szansę na pogłębienie poruszanych zagadnień – „Sprężone powietrze w praktyce” lub „Energia pod kontrolą”.
Axon Media to doświadczony organizator specjalistycznych konferencji i spotkań branżowych, poświęconych trendom, rozwiązaniom oraz możliwościom dla firm produkcyjnych z zakresu automatyki i robotyki, utrzymania ruchu, intralogistyki, bezpieczeństwa oraz efektywności energetycznej. Na przestrzeni ostatnich 4 lat zorganizowano ponad 60 Konferencji Technicznych w największych miastach w Polsce. Firma dąży do tego, aby spotkania były platformą wymiany doświadczeń w zakresie najnowszych rozwiązań i możliwości efektywnego oraz bezpiecznego procesu wytwarzania i dba o to, aby ich głównym celem była promocja wdrażania nowych technologii, a także zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce.

tekst i fot. Jacek Danieluk

Zobacz kolejny artykuł

Centrum Badawczo-Rozwojowe

Ok. 184 mln zł będzie kosztować PKN ORLEN budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. W środę, …