Centrum Badawczo-Rozwojowe

Ok. 184 mln zł będzie kosztować PKN ORLEN budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. W środę, 24 kwietnia uroczyœcie wmurowano kamień węgielny pod inwestycję, która ma być gotowa pod koniec 2020 r. Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek mówił, że Centrum to inwestycja w przyszłość Koncernu.

Centrum Badawczo-Rozwojowe to kluczowa inwestycja w ramach Programu Rozwoju Petrochemii – strategicznego projektu PKN ORLEN. Inwestycja w Płocku umożliwi rozwój i wdrażanie własnych technologii. W CBR będą m.in. przeprowadzane testy usprawniające procesy technologiczne, udoskonalające produkty i optymalizujące koszty. Będzie także nowoczesną platformą współpracy pomiędzy PKN Orlen a światem nauki i biznesu.
– Rok temu ogłaszaliśmy nasz program rozwoju petrochemii. Centrum Badawczo-Rozwojowe jest jednym z jego kluczowych elementów. Koncern musi mieć taką bazę. To jest wymóg przyszłości i dalszego rozwoju PKN ORLEN – mówił podczas podpisania aktu erekcyjnego i uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. Dodał, że dzięki Centrum Koncern będzie mógł pracować nad własnymi technologiami, patentami. Zaznaczył, że po zakończeniu budowy Centrum Koncern będzie przeznaczał ok. 50 mln zł na badania i rozwój i że jest to połączenie nauki z biznesem.

Reklama
Prezes Daniel Obajtek stwierdził również, że tempo prac jest bardzo szybkie. – Ale nie mamy innego wyjœcia. Dla mnie, dla firmy, pracowników to chwila historyczna, otwierająca nową perspektywę dla PKN ORLEN – mówił. Dziękował także osobom zaangażowanym w przygotowanie projektu powstania Centrum.
– Powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowego to ważne i przełomowe wydarzenie w historii PKN ORLEN. Dzięki Centrum będziemy mogli rozwijać gamę naszych produktów. To podwalina pod rozwój działu petrochemicznego, ale to też inwestycja w przyszłość, bo dzięki niej będziemy mogli opracowywać własne technologie, licencje, patenty – mówił Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN ORLEN ds. rozwoju, który nadzorował pracę nad projektem budowy Centrum.
Centrum budowaæ będzie Budimex S.A. Ma być gotowe w październiku 2020 r. – Mamy do wybudowania siedem budynków, a tylko 18 miesięcy na ich postawienie. Zaczniemy więc budowę chyba już jutro – mówił prezes Budimeksu Dariusz Blocher.
Akt erekcyjny, w którym znalazły się informacje, kto jest inwestorem, a kto wykonawcą, podpisali prezesi PKN ORLEN i Budimeksu. W tubie, w której znalazł się akt, były też monety i numer gazety PKN ORLEN. Tuba została wmurowana w fundamenty Centrum przez Daniela Obajtka, Dariusza Blochera i Zbigniewa Leszczyñskiego. A proboszcz parafii w Białej, ks. Zbigniew Kaniecki poświęcił plac budowy.
Najważniejszą częścią CBR będzie Hala Odwzorowań i Pilotaży. Blisko 2 tys. mkw zaawansowanej konstrukcyjnie i technologicznie powierzchni wyposażone będzie w szeroki wachlarz instalacji badawczych oraz pilotażowych. Do hali doprowadzone zostaną media i gazy techniczne niezbędne do prowadzenia zaawansowanych procesów badawczych. Temperatury procesów oraz ciœnienia odwzorowywać będą warunki na wielkotonażowych instalacjach produkcyjnych, sięgając nawet 1000 stopni C i 40 atm. Hala Odwzorowań i Pilotaży wykonana zostanie w najwyższej klasie bezpieczeństwa i pozwoli na sterowanie procesami z poziomu przeszklonej sterowni.
Istotnym elementem Centrum Badawczo-Rozwojowego będą nowoczesne, proekologiczne rozwiązania. Oœrodek zaopatrywany będzie w przyjazną środowisku energię elektryczną, wytworzon¹ ą przy użyciu własnych paneli fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej. Nie zabraknie również rozwiązań w zakresie elektromobilności. Na terenie CBR powstanie stacja ładowania pojazdów elektrycznych, umożliwiająca ładowanie do trzech samochodów w jednym momencie.
Centrum Badawczo-Rozwojowe wpisuje się w system infrastruktury badawczej Grupy Orlen. Uzupełni m.in. możliwości ośrodka UniCRE, zlokalizowanego w czeskim Litvinovie. Nowe technologie oraz rozwiązania wprost z fazy naukowych doœwiadczeń będą mogły zostać przetestowane w realnych warunkach przed wdrożeniem na Zakładzie Produkcyjnym. Istotnym elementem obiektu będzie również zaplecze analityczno-techniczne, które w momencie oddania obiektu do eksploatacji będzie w pełni wyposażone w najwyższej klasy aparaturę badawczą. Umożliwi ono prowadzenie analiz dla różnych dziedzin, w tym biopaliwowej, petrochemicznej, asfaltów oraz olejów smarowych. Oœrodek zostanie również wyposażony w innowacyjną, jedną z kilku w kraju, hamownię silnikową przeznaczoną do prowadzenia testów i rozwoju najwyżej jakości paliw.
W trakcie analizy potencjalnej lokalizacji CBR brano pod uwagę strukturę działalności badawczo-rozwojowej czołowych firm chemicznych w Europie. Zdecydowana większość infrastruktury badawczej w Europie znajduje się w pobliżu jednostek produkcyjnych. Stąd decyzja o realizacji inwestycji w Płocku, co umożliwi wykorzystanie bliskości Zakładu Produkcyjnego oraz funkcji Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, w tym Laboratorium Centralnego. Zakład Produkcyjny w Płocku jest największą zintegrowaną jednostką produkcyjną w Grupie Orlen, łączącą zarówno działalność rafineryjną, jak i petrochemiczną.
CBR będzie miejscem łączącym przemysł ze środowiskiem naukowym. Istotnym celem inwestycji jest także promocja nauki. Na terenie kompleksu znajdować się będzie ścieżka edukacyjna nawiązująca do nauk ścisłych i działalności Grupy Orlen. W ramach realizacji projektów badawczych, planowane jest zaangażowanie studentów i młodych naukowców, którzy będą mieli możliwość zdobycia doświadczenia i nowych kompetencji.

Grzegorz Szkopek
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Trwa przebudowa budynku na potrzeby Mediateki

Zmiany przy ul. Kościuszki Trwają prace rozbiórkowe przy ulicy Kościuszki 3b. W przebudowanych obiektach swoją …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.