Będą „Mieszkania na start”

Na 29 marca zaplanowano zakończenie przebudowy kamienicy przy ul. Sienkiewicza 38. W budynku będzie w sumie 30 mieszkań. Jak zapewnia prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, zostaną wykorzystane w programie „Mieszkania na start”, którego celem jest zapewnienie na preferencyjnych warunkach mieszkań komunalnych dla młodych ludzi, żeby zachęcić ich do pozostania w Płocku.
Jak informuje Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, do którego należy budynek, prace są zaawansowane w 90 procentach. Obecnie trwają: wykończenie mieszkań – malowanie pomieszczeń, montaż paneli oraz płytek na podłogach i ścianach, drzwi wewnętrznych i wejściowych do mieszkań oraz wyposażenie instalacji elektrycznych i sanitarnych. Roboty wykończeniowe prowadzone są także na klatkach schodowych i w piwnicach. Trwają też prace związane z wykończeniem elewacji i montażem balustrad na balkonach.
W budynku będzie w sumie 30 mieszkań – 28 w budynku głównym i 2 w prawej oficynie. Najmniejsze mieszkanie będzie miało powierzchnię 28,32 m kw., zaś największe 74,13 m kw. Mieszkania będą jedno-, dwu- i trzypokojowe.
Koszt przebudowy budynku, w tym jego renowacji, wynosi około 12 000 000 złotych, w tym bezzwrotne 50-procentowe wsparcie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 6 000 000 złotych. Termin zakończenia inwestycji to 29 marca.
Prace przy ul. Sienkiewicza 38 rozpoczęły się w sierpniu 2016 roku. W styczniu 2018 roku do budynku mieli się wprowadzić lokatorzy w ramach realizowanego przez miasto programu „Mieszkania na start”. W zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 38 miało powstać 39 lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami przynależnymi. 28 mieszkań miało być zlokalizowanych w budynku frontowym, pozostałych jedenaście w dwóch oficynach. Jednak we wrześniu 2016 roku doszło do katastrofy budowlanej. Zawaliła się część prawej oficyny. Według ekspertyz sporządzonych przez powiatowego inspektora nadzoru powiatowego i biegłego powołanego przez prokuraturę doszło do niej z powodu błędów przy prowadzonych pracach.
Wiadomo, że MZGM planuje odbudować zawaloną oficynę. Jest już gotowa dokumentacja projektowo-kosztorysowa oraz pozwolenie na budowę. Na realizację tej części inwestycji spółka pozyskała też kolejne bezzwrotne 50-procentowe wsparcie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Jednak decyzja o realizacji jeszcze nie zapadła. W marcu możemy się spodziewać decyzji o zarezerwowaniu na ten cel środków w budżecie miasta. Odbudowana oficyna będzie przylegać do ul. Kaczmarskiego
Co ważne docelowo zagospodarowane zostanie podwórko, które powstanie przy przebudowanych obiektach. Będzie się na nie można dostać właśnie od ulicy Kaczmarskiego, przez bramę w odbudowanej oficynie.

(jac)
fot. UMP

Zobacz kolejny artykuł

Zdrożały bilety autobusowe

To już fakt. Od początku maja pasażerowie Komunikacji Miejskiej płacą więcej za bilety autobusowe. O …