Plebiscyt „Z Tumskiego Wzgórza – Wydarzenie Roku 2018. Znamy zwycięzców

Na zorganizowanej przez Tygodnik Płocki w piątek, 5 kwietnia Gali wieńczącej zmagania Plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza” – Wydarzenie Roku 2018 zapadły najważniejsze rozstrzygnięcia. Podano wyniki głosowania czytelników Tygodnika Płockiego na Wydarzenia w 4 kategoriach: „Inicjatywy gospodarcze i społeczne”, „Kultura”, „Sport i turystyka”, „W regionie”.

Gala wieńcząca plebiscyt "Z Tumskiego Wzgórza" – Wydarzenie Roku 2018

Gala wieńcząca plebiscyt "Z Tumskiego Wzgórza" – Wydarzenie Roku 2018

Opublikowany przez Gazeta Tygodnik Płocki Piątek, 5 kwietnia 2019

W kategorii „Inicjatywy gospodarcze i społeczne” oddano 2227 głosów. Największą popularnością czytelników cieszyło się wydarzenie „Bądź bezpieczny nad wodą! – motto ubiegłorocznej współpracy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i PKN ORLEN. Okolicznościowe, wykonane przez artystę ludowego spod Gąbina miedzioryty odebrali wiceprezes WOPR Piotr Lisocki i członek zarządu PKN ORLEN ds. Rozwoju Zbigniew Leszczyński. II pozycja przypadła „Budowie nowej strażnicy na Radziwiu (okolicznościową Nominację za to Wydarzenie odebrał w imieniu swojego szefa Grzegorza Padzika brygadier Jacek Starczewski, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej)”. III miejsce to „Remont oddziału ginekologii i położnictwa na Winiarach”. Redaktor naczelny Tygodnika Płockiego Tomasz Szatkowski wręczając Nominacje złożył gratulacje marszałkowi województwa mazowieckiego Adamowi Struzikowi oraz Stanisławowi Kwiatkowskiemu, dyrektorowi Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Kategoria „Kultura” to zwycięstwo Płockiej Orkiestry Symfonicznej za koncert „Polskie dzieła na 100-lecie niepodległości”. Przepiękny miedzioryt mógł wznieść w górę Adam Mieczykowski, dyrektor Orkiestry. II miejsce przypadło chórowi Pueri et Puellae Cantores Plocenses za teledysk „Czego nauczyły nas wieki” Nagrodę odebrała Anna Bramska, założycielka chóru. Na III pozycji czytelnicy TP umieścili „Wpisanie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Wzgórza Tumskiego na listę Pomników Historii”. Nominacje odebrali Biskup Płocki Piotr Libera oraz proboszcz parafii katedralnej ksiądz kanonik Stefan Cegłowski. W tej kategorii głosy oddało 2361 czytelników.

Wygraną w kategorii „Sport i turystyka zanotował prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Czytelnikom ze wszystkich 10 Nominacji najbardziej do gustu przypadła bowiem inicjatywa „Rower miejski”. Przypomnijmy, że w roku ubiegłym rowery wypożyczono 145 tysięcy razy. II miejsce to „Awans klubu szachowego Hetman Płock do I ligi”. Nominację odebrał Mirosław Milewski, prezes klubu. Wreszcie III pozycja. Ta przypadła Wojciechowi Bógdałowi, gwieździe X Motoparalotniowych Mistrzostw Świata w Tajlandii. Głosy w kategorii „Sport i turystyka” oddało 2865 czytelników.

„W regionie” oddano 2846 głosów. Najwięcej uzyskało Stowarzyszenie Pro Patria – Lokalni Patrioci z Dobrzykowa za mural upamiętniający żołnierzy września 1939 roku. Przypomnijmy, że w Dobrzykowie rozegrały się jedne z najbardziej krwawych walk wojny obronnej 1939 roku. Miedzioryt po ogłoszeniu wyników zaprezentował wszystkim zebranym w Domu Technika Łukasz Strzelecki, prezes Stowarzyszenia. II pozycja to „Otwarcie Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie” i Nominacja dla dyrektora Muzeum Mazowieckiego Leonarda Sobieraja. Wreszcie III miejsce przypadło utworzeniu klubu dziecięcego „Uśmiech malucha” w Gostyninie (nominowany burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski).

To była 12. edycja organizowanego przez Tygodnik Płocki plebiscytu. Przypomnijmy jego ideę. Rozgrywa się on w 4 kategoriach: Inicjatywy Społeczne i Gospodarcze, Kultura, Sport i Turystyka, W Regionie. Kapituła, w której skład wchodzą między innymi najwybitniejsze lokalne postaci w każdej z wymienionych dziedzin, na podstawie propozycji Tygodnika i czytelników nominuje 10 wydarzeń w każdej kategorii (oczywiście także osoby odpowiedzialne za dane wydarzenia) zaistniałych w poprzednim roku – w tym przypadku 2018. Podczas corocznej uroczystej Gali Tygodnik Płocki wyróżnia nominowanych. Zwycięzców w każdej kategorii, których wyłaniają czytelnicy TP poprzez głosowanie SMS-owe i kuponowe nagradza dodatkowo przepięknymi miedziorytami.