Zalety leasingu – to warto wiedzieć.

Leasing jest umową cywilnoprawną, w której jedna ze stron przekazuje drugiej prawo do korzystania z określonej rzeczy na umówiony okres, za stosowną opłatą. Nie da się ukryć, że obok kredytu to jedna z najpopularniejszych metod finansowania inwestycji. Istnieją trzy rodzaje leasingu: operacyjny, finansowy oraz zwrotny.

Leasing dla nowych firm staje się coraz popularniejszą metodą finansowania inwestycji z racji braku konieczności wykazywania dużej zdolności kredytowe- na leasing mogą sobie pozwolić przedsiębiorstwa, które są wykluczone z kredytu.

Jakie są zalety leasingu?

Szybkość! Gdy szczególnie zależy nam na czasie i uproszczeniach w procedurze to leasing będzie dla nas doskonałym rozwiązaniem. Decyzję o finansowaniu uzyskujemy bardzo szybko, a do tego zyskujemy uproszczenia, które sprawiają, że cała procedura staje się niezwykle prosta.

Leasing wiąże się z obniżeniem kosztów podatkowych. Wynika to z tego, że opłata leasingowa to koszt przychodu, który ma mniejsze opodatkowanie. W ten sposób możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.

Elastyczność spłaty jest kolejną ogromną zaletą leasingu. Raty mogą być dostosowane do branży i profilu firmy, dzięki czemu każdy przedsiębiorca jest traktowany indywidualnie.

Z leasingiem wiążą się także tak zwane produkty dodatkowe, jak ubezpieczenia, karty paliwowe, czy obsługa flot samochodowych.

Porównanie kredytu i leasingu

Kredyt generuje wkład własny od 0 do 90%, a leasing tylko od 0 do 45%- różnica o połowę. Różni się także okres finansowania i kredytowania- w przypadku leasingu to od 24 do 60 miesięcy, a kredytu od 1 do 120 miesięcy.

Leasing i kredyt różnią się znacznie na poziomie procedury. W przypadku leasingu nie potrzebujemy ogromnej ilości dokumentów, a procedura jest dużo prostsza. W przypadku kredytu potrzebujemy sporej ilości dokumentów- począwszy od Zusu, poprzez Urząd Skarbowy, a skończywszy na bilansie przedsiębiorstwa. Co ciekawe to leasing oferuje dużo większe limity zdolności kredytowej niż kredyt.

Rata w leasingu jest dużo większa, niż w przypadku kredytu, jednak ostatecznie klient zyskuje na podatku. W przypadku kredytu rata jest niższa, jednak należy wziąć pod uwagę, że rozkłada się ona na dłuższy okres kredytowania.

W przypadku kradzieży przedmiotu bądź jego uszkodzenia w leasingu ubezpieczenie w całości trafia do leasingodawcy, z racji tego, że przedmiot nie należy do leasingodawcy. W przypadku kredytu, gdy pojawia się nadwyżka- jest ona od razu zwracana klientowi.

Kalkulator leasingowy

Gdy zastanawiamy się nad decyzją: kredyt czy leasing, warto skorzystać z kalkulatora leasingowego. Dzięki niemu szybko sprawdzimy, ile będzie wynosiła nasza opłata leasingowa w określonym czasie za daną rzecz. To pozwoli nam na rozsądną decyzję pomiędzy leasingiem, a kredytem. W takim kalkulatorze wprowadzamy następujące dane: liczbę miesięcy, wartość przedmiotu leasingu netto, wpłatę własną wyrażoną w procentach oraz wykup końcowy także wyrażony w procentach. Bardzo często taki kalkulator leasingu połączony jest z kalkulatorem kredytu samochodowego i pożyczką. W ten sposób w kilka kliknięć dowiemy się co jest dla nas optymalnym rozwiązaniem.

Warto zapoznać się dokładnie z zaletami leasingu dla nowych firm. Może to być korzystne rozwiązanie, bo jest szybkie, nie wymaga dużej zdolności kredytowej, pozwala na elastyczność i indywidualne podejście do leasingobiorcy oraz zapewnia tak zwany pakiet korzyści dodatkowych. Kierujmy się przede wszystkim oszczędnościami, ale i rozwiązaniami, które są dla nas jak najlepsze.

Artykuł poleca ALPINA Leasing – najlepsi brokerzy leasingowi.

Zobacz kolejny artykuł

Czym różni się chwilówka od zwykłej pożyczki?

Szybkim pożyczkom gotówkowym udzielanym przez firmy pozabankowe bez wątpienia nie można odmówić popularności. Są to …