Poznaj swoją zdolność kredytową

Planując wzięcie kredytu hipotecznego, warto zastanowić się nad tym, jaką mamy zdolność kredytową i czy miesięczne obciążenie w postaci raty za mieszkanie zmieści się w naszym budżecie.

Niewielka analiza pozwoli uniknąć rozczarować i dobrze przygotować się do poszukiwania nieruchomości. Jak ją jednak przeprowadzić?

Poznaj swoje możliwości kredytowe

Najszybciej i najprościej zdolność kredytową można sprawdzić za pomocą specjalnej aplikacji. Zrobi to dla nas na przykład kalkulator zdolności kredytowej Hipoteki.net. Jak mówi Marta Kliś, specjalistka od kredytów hipotecznych: Kalkulator wyliczy szacunkową wysokość pożyczki, jaką skłonny nam będzie pożyczyć bank. Należy jednak pamiętać, że każda instytucja ma własne kryteria oraz wnikliwie prześledzi nasze wydatki. Jeden bank zaoferuje nam 450 tysięcy, inny 530 tysięcy złotych. Jednak dzięki kalkulatorowi poznamy widełki, których możemy oczekiwać. Łatwiej dzięki temu szukać mieszkania lub domu, który mieści się w naszych możliwościach finansowych.

Zrób wnikliwy rachunek sumienia

Zanim pójdziesz do banku z wnioskiem kredytowym, warto przyjrzeć się swojej sytuacji. Jak dokładnie przedstawia się kwestia miesięcznych wydatków? Czy przypadkiem nie przekraczają one rozsądnego limitu? Czy w przeszłości nie było sytuacji, gdy zalegaliśmy z ratą za kredyt studencki lub gotówkowy?

Banki korzystają z różnych narzędzi, by zbadać profil przyszłego klienta. Część z nich korzysta z programów, które zbierają o nas ogólnodostępne informacje w sieci. We wniosku zaznaczyliśmy, że bierzemy kredyt samotnie, a z profilu na popularnym portalu społecznościowym wynika, że mamy partnera i na dodatek spodziewamy się dziecka? To obniży naszą wiarygodność. Podobnie, gdy deklarujemy, że nie mamy samochodu, a jednak regularnie płacimy kartą na stacjach benzynowych za paliwo. Analityk finansowy jest w stanie to wychwycić, zwłaszcza, jeśli wnioskujemy o kredyt w banku, w którym mamy konto – mówi Marta Kliś – Nie warto jednak popadać w paranoję. Najważniejsze i tak pozostają dochody oraz historia kredytowa w BIK-u.

Popraw swoją zdolność kredytową w 5 krokach

Co zrobić, by otrzymać wyższą kwotę kredytu? Oto 5 kroków, które poleca serwis Hipoteki.net:

  1. Uporządkuj swój budżet domowy – zrezygnuj z karty kredytowej, spłać zaciągnięte do tej pory pożyczki, załóż konto oszczędnościowe i przelewaj tam nadwyżki finansowe – bank to doceni.
  2. Sprawdź, jak wygląda Twoja historia w BIK-u. Jeśli są tam zaznaczone problemy ze spłatami zobowiązań – musi minąć 5 lat od ich uregulowania, by zostały skasowane. Jeśli jakieś wpisy są omyłkowe – wyprostuj sytuację.
  3. Zadbaj o wkład własny. Banki wymagają minimum 20% (część z nich jest w stanie zaakceptować 10%, jednak wiąże się to z kosztownym ubezpieczeniem wkładu niskiego), jednak im wyższy posiadasz wkład własny, tym lepsze warunki możesz negocjować.
  4. Okres kredytowania. Jeśli chcesz pożyczyć większą kwotę – zdecyduj się na dłuższy okres kredytowania. Pamiętaj jednak, że odbije się to na wysokości odsetek, jakie trzeba będzie oddać.
  5. Rodzaj rat. Lepszą zdolność kredytową ma się przy wyborze rat równych. Wpływają one jednak na wyższy koszt całkowity kredytu.

Zobacz kolejny artykuł

Czym różni się chwilówka od zwykłej pożyczki?

Szybkim pożyczkom gotówkowym udzielanym przez firmy pozabankowe bez wątpienia nie można odmówić popularności. Są to …