Kredyty mieszkaniowe – który z nich jest najbardziej korzystny?

Zakup mieszkania na kredyt to bardzo poważna i ważna decyzja. Wymaga nie tylko sporej odwagi i ogromnej odpowiedzialności, ale również wymaga też gruntownego przygotowania, przeanalizowania dostępnych ofert i rozwiązań oraz porównania kosztów kilku kredytów dostępnych na rynku. W ten sposób możliwe będzie wnioskowanie czy otrzymanie nawet takiego kredytu, który jest rzeczywiście najkorzystniejszy, a przez to najtańszy.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który kredyt jest najbardziej korzystny, a to dlatego, że dla każdej grupy klientów każdy bank ma inną ofertę. Jeden bank faworyzuje przedsiębiorców i to oni mogą liczyć na bardziej korzystne warunki kredytu mieszkaniowego, inny bank preferuje pracowników etatowych, jeszcze inny oferuje korzystne warunki dla swoich klientów niezależnie od ich źródła dochodu.

Dlatego też wybierając kredyt, który ma być rzeczywiście najkorzystniejszy warto kierować się własnymi priorytetami i własnymi potrzebami.

Może się bowiem okazać, że kredyt z pozoru korzystny wiąże się z bardzo wysokimi opłatami za wcześniejszą spłatę, tymczasem zainteresowany klient wie, że będzie dysponował nadwyżką gotówki, którą właśnie chciał na tę wcześniejszą spłatę przeznaczyć. Poniesienie kosztów za nadpłatę kredytu może się okazać bardzo nieopłacalne, co w efekcie sprawi, że cały kredyt hipoteczny będzie niekorzystny.

Inny klient natomiast, który nie przewiduje wcześniejszej spłaty, więc ten element go nie interesuje, może szukać takiego rozwiązania, w którym dostępne są raty malejące. Jeżeli dany bank nie będzie oferował tej opcji przy kredycie, to dla niego to rozwiązanie nie będzie korzystne.

Przed dokonaniem wyboru trzeba więc na spokojnie usiąść i spisać sobie najważniejsze rzeczy. Przede wszystkim, które elementy kredytu są kluczowe (rata, wcześniejsza spłata, oprocentowanie, prowizja, marża itp.) Następnie należy określić, w jakim wariancie są one pożądane. Czy oczekiwana jest rata stała czy malejąca? Czy wcześniejsza spłata może być obłożona dodatkową opłatą czy nie, a jeżeli może, to w jakich konfiguracjach (ostateczna spłata płatna, a częściowa nie)? Dopiero znając odpowiedzi na te pytania, może stwierdzić, który kredyt jest naprawdę korzystny.

Zobacz kolejny artykuł

Czym różni się chwilówka od zwykłej pożyczki?

Szybkim pożyczkom gotówkowym udzielanym przez firmy pozabankowe bez wątpienia nie można odmówić popularności. Są to …