Jak wymieniać pieniądze, żeby nie stracić

Prowizje, dopłaty do kart kredytowych, opłaty za korzystanie z bankomatu – prawie zawsze będziesz musiał zapłacić trochę więcej za przywilej wymiany jednej waluty na inną. Jak możesz zminimalizować te wydatki i uzyskać najlepszy kurs wymiany podczas podróży?

Każda złotówka się liczy, dlatego chcesz robić zakupy po najlepszych cenach i korzystać z atrakcyjnych ofert hotelowych.  Jeśli nie chcesz wyrzucać pieniędzy w błoto, płacąc wygórowane prowizje i tracąc na niekorzystnych kursach, zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi wymiany pieniędzy i dowiedz się, jak zaoszczędzić swoje pieniądze podczas następnej podróży zagranicznej.

Poznaj kurs wymiany

Wydaje się banalne, a jednak jest często pomijane. W natłoku pracy i ferworze pakowania możesz zapomnieć o najważniejszej rzeczy. Warto jednak odrobić pracę domową i zapoznać się z przybliżonym kursem wymiany. Można to łatwo zrobić w internecie, na stronach z informacjami o aktualnych kursach walut. Należy pamiętać, że wszelkie podane kursy wymiany będą niższe niż te w banku. Kursy walut publikowane online nie zawierają prowizji ani opłat i zwykle są wymieniane w bardzo dużych ilościach. Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę, okresowo sprawdzaj stawkę, aby być na bieżąco z większymi zmianami.

Lokalizacja ma znaczenie

Pamiętaj, że nie wszystkie kantory walutowe są takie same. Należy unikać stoisk wymiany walut w popularnych ośrodkach turystycznych, takich jak lotniska i stacje kolejowe, ponieważ rzadko oferują one dobre kursy wymiany. Zamiast tego faworyzuj lokalne banki. Oczywiście, możesz też skorzystać z kantora walutowego przed podróżą. Z tej opcji korzystają najczęściej osoby zorganizowane, które lubią planować z wyprzedzeniem.

Prowizja się liczy

Często naszym pierwszym instynktem jest unikanie kantorów, które naliczają prowizję. Nie myśl jednak, że napis “bez prowizji” automatycznie oznacza, że ​​zyskasz na transakcji. Często lepszym rozwiązaniem jest zapłacenie prowizji w zamian za lepszy kurs wymiany. Jedynym sposobem na to, by mieć pewność, czy oferta jest atrakcyjna, jest samodzielne obliczenie. Skorzystaj ze kalkulatora na swoim smartfonie i sprawdź, czy dostajesz uczciwą cenę. Wykluczanie z góry kantorów walutowych które pobierają prowizję, nie zawsze jest najlepszym pomysłem, ponieważ ich stawki mogą być w rzeczywistości bardziej konkurencyjne.

Korzystanie z karty kredytowej

Warto skontaktować się z bankiem lub dostawcą karty kredytowej przed wyjazdem za granicę, szczególnie jeśli jedziesz do egzotycznych krajów. Może się bowiem zdarzyć, że nieuprzedzony bank, który zauważy aktywność karty za granicą, uzna tę aktywność za podejrzaną i zamrozi twoje konto. Oczywiście, nie jest to niemożliwe do odkręcenia, ale lepiej nie narażać się na tego typu niedogodności. Pamiętaj też, aby sprawdzić, jakie opłaty będą naliczane za korzystanie z karty za granicą. Mogą być pobierane opłaty w wysokości kilku procent za transakcję międzynarodową i dodatkowe opłaty za przewalutowanie. Jeśli często podróżujesz za granicę, warto znaleźć taką kartę kredytową, która będzie oferowała najlepsze warunki do płacenia za granicą. Pomoże ci to oszczędzić sporo pieniędzy.

Dobra oferta

Jeśli będziesz się stosował się do tych prostych wskazówek, możesz zaoszczędzić na wymianie walut i uzyskać najlepszą możliwą ofertę. Uzbrój się w informacje – najważniejszą z nich jest przybliżony kurs wymiany. Nie zostawiaj wymiany na ostatnią chwilę. Złe planowanie lub brak planowania może spowodować, że stracisz dziesiątki, a nawet setki złotych. Najgorsze, co możesz zrobić, to w pośpiechu wymieniać pieniądze na lotnisku. Kantor walutowy na lotniskach są znane z pobierania wysokich prowizji i oferowania niskich kursów wymiany.

Zobacz kolejny artykuł

Czym różni się chwilówka od zwykłej pożyczki?

Szybkim pożyczkom gotówkowym udzielanym przez firmy pozabankowe bez wątpienia nie można odmówić popularności. Są to …