Chcesz otrzymać dotację i nie zwracać pieniędzy? Tych błędów nie popełniaj

Dotacje unijne już od wielu lat cieszą się popularnością wśród osób – zarówno tych przymierzających się do założenia własnego biznesu, jak i prowadzących przedsiębiorstwo. Środki pozyskane z funduszy europejskich są szansą na osiągnięcie zawodowego sukcesu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie tylko dochodzi do odrzucenia wniosku, ale również do konieczności zwrotu wypłaconych środków. Sprawdź, jak tego uniknąć.

Jak wynika z danych podanych przez Dziennik Gazeta Prawna, na początku 2014 roku aż 1,3 tys. firm zmuszonych było zwrócić środki Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wypłacone w ramach unijnych dotacji. To niemal 9% firm, którym zostało przyznane finansowe wsparcie. Wartość rozwiązanych umów przekroczyła 2,2 mld zł. Warto więc uczyć się na błędach innych przedsiębiorców i nie popełniać ich – zarówno podczas starania się o dotację, jak i w trakcie rozliczenia wydatkowych środków.

Błąd 1. Najpierw wniosek, potem pomysł

Dotacje z funduszy europejskich przyznawane są w ramach konkretnych programów. Oznacza to, że nie każda firma może starać się o finansowe wsparcie. Dlatego częstym błędem popełnianym przez przedsiębiorców jest koncentrowanie się w pierwszej kolejności na poszukiwaniu dotacji, a następnie wymyślanie działalności i dostosowywanie jej profilu wyłącznie pod “konkurs”. Nie jest to jednak słuszne postępowanie, bo – o ile realizacja projektu faktycznie może zakończyć się sukcesem, o tyle kontynuowanie działalności może być problematyczne.

Przed przystąpieniem do składania wniosku warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: “W jaki sposób mogę zrealizować swój biznesowy pomysł dzięki dotacji unijnej?”, zamiast koncentrować się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: “Na co można dostać dotację?”.

Jeśli masz pomysł na firmę lub po prostu prowadzisz przedsiębiorstwo, poszukaj odpowiedniego programu w ramach dotacji. Pomoże ci w tym internetowy kreator, dostępny np. na stronie https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm. Odpowiadając na konkretne pytania, sprawdzisz czy istnieje program dostosowany do profilu działalności twojego przedsiębiorstwa.

Błąd 2. Niepoprawne rozliczenie dotacji

Załóżmy, że twój wniosek został zaakceptowany i firma otrzymała środki finansowe. W określonym umową terminie musisz rozliczyć dotację. Chodzi o to, by przedstawić wszystkie faktury oraz inne dokumenty, a także wykazać prowadzenie działalności zgodnie z założeniami zawartymi we wniosku.

Okazuje się jednak, że wielu przedsiębiorców nie spełnia warunków, czego konsekwencją jest zwrot przyznanych środków. Do częstych błędów popełnianych przez beneficjentów zaliczyć można m.in.:

  • niezgodność osoby, z którym podpisana jest umowa z osobą, na którą wystawiane są faktury kosztowe,
  • niezgodność wydatku, tj. zakup niezwiązany z realizowanym projektem w ramach dotacji,
  • przedstawianie faktur z datą wystawienia już po terminie zakończenia realizacji projektu,
  • przedstawianie faktur z niewidocznym numerem księgowym dokumentu.

Bardzo ważne jest, by pozyskane fundusze unijne realizować zgodnie z podpisaną umową. Dzięki temu przedsiębiorca uniknie niepotrzebnych nieporozumień. W razie jakichkolwiek wątpliwości, wystarczy zasięgnąć porady specjalistów w zakresie przyznawania dotacji unijnych.

Zobacz kolejny artykuł

Czym różni się chwilówka od zwykłej pożyczki?

Szybkim pożyczkom gotówkowym udzielanym przez firmy pozabankowe bez wątpienia nie można odmówić popularności. Są to …