Najnowsze informacje

Zbadaj się i zyskaj spokój

Wszystkim paniom, które ukończyły 50 rok życia przysługuje bezpłatne badanie piersi w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez NFZ.
Badanie mammograficzne jest najskuteczniejszą metodą wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Mieszkanki gminy Drobin, Starej Białej i Słupna będą mogły wykonać badanie w mamobusach LUX MED Diagnostyka, które pojawią się na ulicach w czterech miejscowościach.
W Białej, gmina Stara Biała będzie można wykonać badanie 17 grudnia w mammobusie przy Urzędzie Gminy przy ul. Jana Kazimierza 1. Tego samego dnia stanie on w Drobinie przy Ochotniczej Straży Pożarnej, pl. św. Floriana. 18 grudnia pojedzie do Małej Wsi (Urząd Gminy, Jana Kochanowskiego 1), a 19 grudnia stanie przy Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Królewska 28, w Słupnie.
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich: dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje, jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.    Jol.

Zobacz kolejny artykuł

Nagrody za odpady

W Urzędzie Miejskim w Raciążu wręczono nagrody zwycięzcom pierwszej edycji konkursu „Mieszkańcy Raciąża segregują śmieci”. …

Stypendium od premiera

Kolejny uczeń drobińskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kryskiego został stypendystą prezesa Rady Ministrów. Tym razem …