Centrum lokalnej społeczności

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Niemczewo dopięło swego i uroczyście świętowało otwarcie wyremontowanej świetlicy wiejskiej.
Powstanie świetlicy to było priorytetowe zadanie dla powstałego w 2011 r. Stowarzyszenia. Gdy prace jeszcze trwały, Kazimierz Pokrętowski, sekretarz Stowarzyszenia mówił, że 30 lat temu wieś tętniła życiem, że były koło gospodyń wiejskich i jednostka strażacka, organizowano imprezy. Ale te czasy minęły. Jednak mieszkańcy Niemczewa liczącego ok. 100 osób postanowili to zmienić. Najpierw powołali do życia Stowarzyszenie. A to za główny cel postawiło sobie remont budynku po byłej remizie i zorganizowanie w nim świetlicy wiejskiej.
Jednak wszelkiego rodzaju remonty związane są z kosztami, a Stowarzyszenie do bogaczy nie należy. Zaczęło się poszukiwanie środków. Stowarzyszenie zwróciło się o pomoc do Lokalnej Grupy Działania w Bielsku. I tę pomoc znalazło. Udało mu się zdobyć dofinansowanie ze środków unijnych. Ale żeby dostać unijne pieniądze, Stowarzyszenie musiało mieć wkład własny. Wystąpiło więc z prośbą do Rady Miasta i Gminy Drobin o poręczenie kredytu. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę o poręczeniu kredytu. Gdy były pieniądze, mógł ruszyć remont.
Na prace przeznaczono 45 tys. zł. Za tę kwotę udało się wyremontować i wyposażyć dwie sale, kuchnię i łazienkę. Budynek został docieplony i czeka na elewacje. Na odzyskanie swojej świetności czeka tzw. sala balowa, czyli duże pomieszczenie po byłych garażach, w których niegdyś odbywały się lokalne bale. Trwa także porządkowanie terenu wokół remizy, który jest idealnym miejscem np. na integracyjne majówki.
Podczas uroczystego otwarcia świetlicy Kazimierz Pokrętowski mówił, że ma to być miejsce, gdzie będzie można się spotkać, porozmawiać, zorganizować imprezy. Urszula Leśniewska, sołtys Niemczewa, dodała, że w prace przy remoncie zaangażowani byli mieszkańcy: od najmłodszego do najstarszego. Z kolei burmistrz Sławomir Wiśniewski stwierdził, że to przełomowy moment dla Stowarzyszenia Odnowy Wsi Niemczewo, a świetlica stanie się bez wątpienia centrum lokalnej społeczności.    (gsz)
fot. Ze zbiorów UMiG Drobin

Zobacz kolejny artykuł

Nagrody za odpady

W Urzędzie Miejskim w Raciążu wręczono nagrody zwycięzcom pierwszej edycji konkursu „Mieszkańcy Raciąża segregują śmieci”. …