Wzdręga – ryba lata (2)

Jak pokazują statystyki, najskuteczniejszymi przynętami na wzdręgi są czerwone robaki, dalej kukurydza, białe robaki i kastery. Skuteczne bywają wszelkiego rodzaju „kanapki”. Osobną pozycję w tym katalogu stanowi chleb, a zwłaszcza jego miękisz ze skórką, gdyż może być podawany także jako przynęta pływająca bezpośrednio na powierzchnię. Ta przynęta bywa bardzo skuteczna zwłaszcza wtedy, gdy jako zanętę stosujemy pływający po powierzchni wody chleb. Wzdręgi dobrze biorą nawet na stosunkowo duże przynęty. Szybkość, z jaką chwytają przynętę, jest naprawdę zaskakująca. Na wzdręgi należy zastosować dość duże haczyki. W zależności od rodzaju zastosowanej przynęty i jej wielkości może to być rozmiar od 8 do 12. Duży haczyk ułatwia pewne zacięcie i daję gwarancję, że nawet w czasie siłowego holowania wzdręga nie wypnie się z niego.
Wzdręgi to ostrożne ryby, więc o sukcesie decydować także będzie przygotowanie odpowiedniego zestawu i zachowanie odpowiedniego dystansu. Za najbardziej odpowiednie wędzisko uznaje się długą matchówkę, w granicach od 3,9 do 4,2 m (to standardowe długości, odpowiedniki stosowanych w wędkarstwie angielskim wędzisk 13- i 14-stopowych).

 

<a href=”https://www.tp.com.pl/tygodnik-plocki-e-wydanie” target=”_blank” rel=”noopener”><img src=”https://www.tp.com.pl/ewydanie/e-tygodnik.jpg” alt=”” /></a>

 

Zobacz kolejny artykuł

Czerwiec z wędką nad Bałtykiem (1)

Łowienie ryb w morzu to duża frajda, która ściąga nad Bałtyk coraz liczniejsze rzesze wędkarzy. …