Wiosenna płociowa przepływanka (2)

Z innych dodatków warto wspomnieć jeszcze o mączce arachidowej (5-10 procent w zanęcie), a także o Coco Belge (wytłokach orzecha kokosowego – także 5-10 procent).
Ważnym elementem składowym dobrej zanęty płociowej są zioła i naturalne przyprawy. Wytrawni wędkarze wiedzą, że płocie wprost przepadają za nimi. Zioła nie tylko wabią, ale także pobudzają apetyt, przyspieszają przemianę materii, mają także właściwości uspokajające. Jest wiele ziół i przypraw, na które płocie reagują pozytywnie. Są wśród nich anyż, wanilia, kurkuma, tatarak, bazylia, kozieradka. W przypadku zanęt wiosennych bardzo dobrym połączeniem jest dodatek nostrzyka, kolendry i kopru włoskiego. Ziele nostrzyka (bez problemu kupimy w aptece) możemy dodać do zanęty bezpośrednio z opakowania, a niektórzy wędkarze zalewają zimną wodą zawartość opakowania w przeddzień wyprawy, a po odcedzeniu stosują tę wodę do rozrabiania zanęty.
Wiosną, gdy płocie poszukują raczej pokarmu zwierzęcego, w zanętach może się znaleźć do 10 procent suszonej krwi lub zmielonego suchego pokarmu dla psów. Bardzo istotny jest także dodatek przynęt zanętowych.
Tekst i fot. Andrzej Konowrocki

Zobacz kolejny artykuł

Wiosna z obrotówką (1)

Biorąc pod uwagę różnorodność łowisk, gatunki poławianych ryb i zmienne warunki spinningowania, moją bezapelacyjne najlepszą …