Wiosenna płociowa przepływanka (1)

Wiosna to znakomita pora, by napawać się klasyczną przepływanką ze skróconym zestawem. Przyczyn jest kilka – nie rozwinęła się jeszcze roślinność, więc dostęp do wielu łowisk jest łatwy, podobnie ma się sprawa z roślinnością wodną, której gwałtowny rozwój stanowi prawdziwą zmorę wielu rzek nizinnych. Tam, gdzie w wielu przypadkach latem nie ma możliwości nawet zarzucić wędziska, teraz możemy swobodnie poprowadzić zestaw. Ale najważniejsze są ryby – o tej porze roku złowić możemy wiele gatunków ryb, w tym krąpie, leszcze, jazie, klenie, a tak naprawdę liczy się teraz płoć. I chodzi nie tylko o to, że można się ich nałowić do syta. Najważniejsze jest to, że kapitalne ryby spotyka się teraz w pasie przybrzeżnym, gdzie sięgnąć można wędziskiem 9-11 metrowym.
Płocie chętnie skupiają się przy roślinności podwodnej. Oczywiście, łowienie w takich miejscach nie jest komfortowe, dlatego trzeba szukać miejsc na granicy roślinności lub tam, gdzie uda nam się znaleźć odcinek czystego dna. Ciekawe miejsca to nawisy drzew lub krzewów, pod którymi płocie lubią się chronić, a także miejsca z kępami roślin rosnących w wodzie. W dużych rzekach, których brzegi są utwardzone i wzmocnione faszynowym materacem, płocie spotkać można tuż za nim. Atrakcyjnymi miejscami są główki. Spowolniony przez nie nurt tworzy w ich okolicy wiele stanowisk, które płocie chętnie okupują. Jednak nie jest to miejsce, które można polecić zwolennikowi przepływanki. W tym przypadku najbardziej odpowiednimi łowiskami będą proste odcinki brzegu lub łagodne łuki, gdzie płocie chętnie trzymają się granicy nurtu i spokojnej wody. Dno w takich miejscach to naturalna spiżarnia – nurt nanosi ogromną ilość materiału, fragmenty roślin, gałęzie, patyki, w nich bytują larwy owadów, skorupiaki, mięczaki.
Łowienie płoci wymaga zastosowania klasycznej przepływanki, czyli, tzw. pływaka.

Tekst i fot. Andrzej Konowrocki

Zobacz kolejny artykuł

Wiosna z obrotówką (1)

Biorąc pod uwagę różnorodność łowisk, gatunki poławianych ryb i zmienne warunki spinningowania, moją bezapelacyjne najlepszą …