Szczupaczy ród

Na świecie żyje pięć gatunków szczupaków. Wszystkie są do siebie bardzo podobne i prowadzą zbliżony tryb życia. Największy obszar zajmuje żyjący również w naszych wodach szczupak pospolity. Występuje on bowiem w prawie całej Europie, północnej Azji i dużej części Ameryki Północnej, gdzie nazywany jest szczupakiem północnym.
Kontynent północnoamerykański zasiedlają prócz niego jeszcze trzy gatunki. Największy i najbardziej znany jest musky, którego w polskim piśmiennictwie niefortunnie nazwano szczupakiem amerykańskim. Żyje on we wschodniej i środkowej Kanadzie, na południe sięgając aż do regionu Wielkich Jezior, górnego odcinka Missisipi i doliny rzeki Ohio. Preferuje on w porównaniu do szczupaka pospolitego cieplejsze wody. Różni się też od niego bardziej wciętą płetwą ogonową, której oba płaty są ostro zakończone. Musky jest jasny (najczęściej srebrzystoszary) z ciemnymi plamkami. Oczywiście przyrodnicy wymieniliby jeszcze inne cechy różniące poszczególne gatunki, ale dla wędkarzy byłyby one trudno zauważalne. Musky jako trofeum jest bardziej od innych szczupaków ceniony przez wędkarzy. Osiąga bowiem większe rozmiary, do 160 cm i 35 kg, a zahaczony na wędce jest przeciwnikiem niezwykle walecznym i nieobliczalnym. Potrafi wielokrotnie wyskakiwać nad powierzchnię wody, by zaraz po tym zejść w głębinę. Otoczony jest szczególną ochroną. Musky i szczupak pospolity krzyżują się ze sobą. Mieszańce nazywane są od ich specyficznego ubarwienia tiger musky (tygrys), są bardzo żywotne i z tego powodu chętnie się nimi zarybia. Między musky i szczupkiem pospolitym jest pewnego rodzaju zależność. Młode musky często padają łupem krewniaka. Z tego powodu zarybianie nimi wód, w których są liczne szczupaki pospolite, jest bezcelowe.
Dwa następne amerykańskie gatunki są już znacznie mniejsze.

Zobacz kolejny artykuł

Sposób na duże leszcze

Pojedyncze piknięcie sygnalizatora brań i opadający swinger nie budzą zbyt wielkiego entuzjazmu wśród karpiarzy. Zazwyczaj …