Najnowsze informacje

Spławiki (1)

Wielu wędkarzom pojawiają się wypieki na twarzy i wilgotnieją ręce, gdy wchodzą do sklepu z „lasem” kolorowych spławików. Wszystkie możliwe kolory, od krzykliwej czerwieni do przytłumionej zieleni oraz wszystkie możliwe kształty, od wysmukłych „cygaretek” do beczułkowatych bombek sprawiają, że klient, który nie wie, czego konkretnie szuka, momentalnie traci głowę. Jedynie materiał, z którego wykonywane są spławiki, od pewnego czasu ciągle jest ten sam. Co prawda niektóre modele spławików wykonywane są obecnie także z plastiku i korka, jednak tak naprawdę liczą się tylko te z balsy. Spławiki z balsy są bardzo stabilne, trwałe i mają idealną wyporność. Jednym słowem same zalety.
Kwestię doboru odpowiedniego materiału, z którego wykonany jest spławik, wyjaśniliśmy sobie jednym zdaniem, natomiast prawdziwy problem pojawia się dopiero w momencie podejmowania decyzji co do kształtu spławika. Kiedy korpus spławika ma być krótki i beczułkowaty, a kiedy długi i wysmukły? Jaki powinien być kil, długi czy krótki, wykonany z jakiegoś tworzywa, metalowego drutu czy też ze zwykłego bambusa? Do tego dochodzi jeszcze kwestia antenki, w którą niejednokrotnie wpatrujemy się przez cały dzień. W jakim ma być kolorze, żeby zawsze było ją dobrze widać?
Jako doświadczony wędkarz spławikowy mam pewne przyzwyczajenia. Jeżeli głębokość rzeki jest większa niż trzy metry, zawsze używam dłuższych spławików.

Zobacz kolejny artykuł

Z życia okoni

O świcie, gdy pod powierzchnię wody zaczyna przenikać nikłe światło, okonie skupiają się w duże …

Przelew

Stoję w swoim ulubionym miejscu. Woda jest taka akurat. Idzie mocno, a trzydzieści metrów niżej …