Rzeczne ostrogi (2)

W bardzo głębokiej wodzie łowienie na spinning staje się dość trudne – kłopoty sprawia samo poprawne poprowadzenie przynęty, a i ryby nie spostrzegają przynęty już tak dobrze jak w płytszych miejscach. W tego typu łowiskach lepiej zdecydować się na żywca lub martwą rybkę. I jeszcze jedna praktyczna uwaga: w ciągu dnia sandacze co jakiś czas się przemieszczają i nagle może okazać się, że w obrzucanym już wcześniej miejscu drapieżniki te zaczynają brać jeden przez drugiego. Jedynym wytłumaczeniem dziennych wędrówek sandaczy jest zmieniające się naświetlenie wody.
Kiedyś dość często zastanawiałem się, dlaczego z jednej ostrogi zawsze łowi się ryby, a z innej prawie nigdy, tym bardziej że niektóre ostrogi są niezwykle do siebie podobne. W miarę zdobywania doświadczenia w łowieniu ryb drapieżnych w dużych rzekach, nagle zrozumiałem, że wszystko zależy od rodzaju oraz ukształtowania dna. Sandacze na przykład najchętniej stoją nad twardym dnem. Dobrymi łowiskami tych drapieżników są brzegowe umocnienia z kamieni, ławice małży na dnie oraz strome uskoki wymytego glinianego podłoża. Szczupaki wyraźnie preferują wszelkiego rodzaju zagłębienia w żwirowym dnie, lubią też stać schowane za większymi kamieniami. Na rzadko obławianych odcinkach rzek „dołki i duże kamienie” na dnie są prawie gwarancją złowienia ładnego szczupaka. Na uwagę i dokładne obrzucanie zasługują także wszelkiego rodzaju zawady – zatopione drzewa lub gałęzie, faszyny i umocnienia brzegowe z kamieniami oraz szczeliny i jamy w samej ostrodze. O sukcesie decyduje też rodzaj ostrogi. Już na podstawie jej wyglądu możemy z dużą dokładnością oszacować głębokość łowiska, wstępnie zlokalizować najciekawsze miejsca. Pomiędzy ostrogami jedynie z główkami umacnianymi kamieniami dno rzeki przeważnie jest piaszczyste lub żwirowe. Wyróżniam tu krótkie (do 15 m) oraz długie ostrogi. Ze względu na piaszczyste dno pomiędzy nimi, nazywam je dla uproszczenia piaszczystymi ostrogami.
Z krótkich piaszczystych ostróg wyniki są zazwyczaj dość kiepskie.

Zobacz kolejny artykuł

Wiosna z obrotówką (1)

Biorąc pod uwagę różnorodność łowisk, gatunki poławianych ryb i zmienne warunki spinningowania, moją bezapelacyjne najlepszą …