Przechytrzyć lina

Skuteczne łowienie lina jest świadomym wyborem. Lin jest chyba jedyną rybą, która mimo tego, że występuje bardzo powszechnie, jest stosunkowo rzadko łowiona przez wędkarzy. Znajdziemy go nawet w łowiskach, które niewiele mają wspólnego z przysłowiową linową miejscówką. Prowadzi jednak na tyle skryty tryb życia, że z trudem udaje się go namierzyć w dużych i głębokich jeziorach. Są jednak wędkarze, którzy właśnie w takich łowiskach łowią wspaniałe okazy.
Najlepszym łowiskiem, które można polecić wędkarzom skłonnym zmierzyć się z tą wspaniałą rybą, będą płytkie, zarośnięte stawy i starorzecza lub zatoki jezior o podobnym charakterze. Lin uwielbia muliste dno i gęstą roślinność, sprzyja mu obecność tataraku, grążeli, rdestnicy, rogatka, strzałki wodnej, pałki i trzcin. W tych miejscach, często na głębokości nie przekraczającej pół metra, liny przebywają w okresie letnim, mniej więcej od końca maja do połowy września. Warto zwrócić uwagę, że zarówno wcześniej, wiosną, w okresie przed tarłem, jak i jesienią liny przenoszą się na głębszą wodę – mniej więcej na głębokość od 3 do 7 metrów. Pożywiają się wtedy głównie larwami i zwierzętami bezkręgowymi, wybieranymi z detrytusu. Aby je skutecznie w tym czasie łowić, trzeba zastosować metodę odległościową lub feeder.
W przypadku lina ciepła pora roku (maj – wrzesień) to jednak czas łowisk związanych głównie z przybrzeżnymi płyciznami. Takie łowisko trzeba najpierw namierzyć. Nic nie zastąpi obserwacji nad wodą. Żerujący lin zachowuje się bowiem jak dziki zwierz. Przy odrobinie wprawy można wypatrzyć kilka różnych oznak żerowania. Jest to o tyle ważne, że takie symptomy świadczyć będą o aktywności lina, a ponadto w ten sposób bez pudła namierzamy jego trasy żerowe. Bez nich trudno myśleć o skutecznym wędkowaniu.

Zobacz kolejny artykuł

Czerwiec z wędką nad Bałtykiem (1)

Łowienie ryb w morzu to duża frajda, która ściąga nad Bałtyk coraz liczniejsze rzesze wędkarzy. …