Mocny Feeder (2)

Na ogół jednak potrzebujemy wymiennych szczytówek, aby dostosować się do łowiska lub wydajnie je eksploatować. Najlepiej nabyć komplet z trzema wymiennymi szczytówkami, wyraźnie opisanymi przez producenta. Szczytówka dorabiana domowym sposobem zazwyczaj negatywnie wpływa na ugięcie i dynamikę blanku. Długość, waga i elementy uzbrojenia blanku nie odbiegają od norm przyjętych dla fedderów, ale ze względu na duże obciążenie szczytowa przelotka jest wzmocniona lub ma specjalną, bardzo wytrzymałą konstrukcję.
Bardzo ważnym elementem zestawu jest kołowrotek. To musi być solidna maszynka, w której kluczowe elementy osadzone są na łożyskach, korbka musi być duża i dobrze wyprofilowana, aby niewielką siłą wprawić mechanizm w ruch.
Jeżeli łowicie tylko w rzekach w nurcie, nie warto zakładać kołowrotka karpiowego z wolnym biegiem. Już za niższą cenę, np. 200 zł, kupicie to, czego wam naprawdę potrzeba. Jeżeli jednak łowicie również i rzeczne drapieżniki lub grube ryby na spokojnej wodzie, to wolny bieg się przyda. Bardzo przydatny jest hamulec walki. Szpula powinna pomieścić 200 m żyłki o średnicy 0,30 mm, ponieważ duże ryby walczą rozmaicie. Amur zafunduje nam gwałtowny i dość daleki odjazd, karp będzie długo walczył często na dalekim dystansie, brzana po krótkich zrywach będzie „murować”, a sum sprawi, że tarcze w hamulcu się przypalą. Dlatego potrzebujecie dobrego kołowrotka i zapasowych szpul z różnymi grubościami żyłki czy plecionki.
W wielu łowiskach żyłkę można zastąpić plecionką.

Tekst i fot. Andrzej Konowrocki

Zobacz kolejny artykuł

Czerwiec z wędką nad Bałtykiem (1)

Łowienie ryb w morzu to duża frajda, która ściąga nad Bałtyk coraz liczniejsze rzesze wędkarzy. …