Mocny feeder (1)

Najczęściej winnym porażki okazuje się sprzęt, który po prostu niestaranne lub nieumiejętnie został złożony. Do często popełnianych błędów technicznych należy zaliczyć również zbyt mocno – w stosunku do wytrzymałości przyponu – dokręcony hamulec kołowrotka czy haczyk źle dobrany względem łowionej ryby. Podobnych błędów można by wypunktować jeszcze więcej. Wniosek z tych porażek można wyciągnąć jeden, ale zasadniczy: nie ważne jak mocnym sprzętem wędkujemy, musi być złożony perfekcyjnie. Tylko wtedy możemy się skupić na walce z holowaną rybą i nie martwić, że zaraz coś pęknie. Ponadto mocny feeder właściwie złożony zachowuje swoją czułość. Ryby łowione mocnym gruntowym sprzętem można podzielić na trudne w holu i trudne do obłownienia ze względu na charakter łowiska.
Najsilniejsze ryby zwielokrotniają swoją siłę i opór, gdy wezmą w głównym nurcie rzeki lub „przymurują” pod nim. Wtedy nawet najmocniejsze feedery okazują się niewystarczające do poderwania ryby. Na ogół mocny feeder wystarcza do łowienia na obrzeżach głównego nurtu dużej rzeki lub w głównym nurcie mniejszej. Gdy jednak spory karp, okazała brzana, amur lub średniej wielkości sum staną w poprzek głównego nurtu i dadzą się ponieść, to nawet supermocny feeder ich nie zatrzyma.
Nawet w grupie mocnych Fedderów blank blankowi nierówny. Wędzisko traci swoją przydatność w chwili, gdy silna ryba – zużywając do tego tylko części swoich możliwości – w trakcie walki wygnie blank do granic jego wytrzymałości. Blank traci wtedy możliwość amortyzacji, tym samym zagrażając bezpieczeństwu żyłki, przyponowi i haczykowi. Sportowy wymiar walki również bierze w łeb i wędkarz nie ma żadnej przyjemności z holowania, lecz tylko głowę pełną paniki: pęknie mu żyłka, straci rybę! Dlatego do łowienia w nurcie powinniśmy używać najmocniejszego feedera. Wędzisko o danej konstrukcji i dopasowane do łowiska pracuje pod silną i ciężką rybą nawet w głównym nurcie, a mimo to wciąż ma spory zapas ugięcia blanku.

Fot. Tekst i fot. Andrzej Konowrocki

Zobacz kolejny artykuł

Czerwiec z wędką nad Bałtykiem (1)

Łowienie ryb w morzu to duża frajda, która ściąga nad Bałtyk coraz liczniejsze rzesze wędkarzy. …