Łowienie z opadu

Białe ryby żerują albo na dnie, albo pod powierzchnią wody (przynajmniej w większości przypadków). Latem jednak nierzadko szukają pożywienia również na średnich głębokościach. Właśnie wtedy angielscy wędkarze z powodzeniem stosują technikę zwaną On the Drop.
On the Drop to klasyczna technika połowu wymyślona przez angielskich zawodników. Oczywiście metodę tę, polegającą na użyciu powoli opadającej przynęty, stosuje się nie tylko na zawodach wędkarskich. Przede wszystkim w regularnych odstępach czasu wystrzeliwuje się w łowisko za pomocą procy białe robaki, castery, pinki, a także ziarna konopi. Przynęcie pozwalamy powoli opadać, gdyż ryby albo już pływają na średnich głębokościach, albo zaraz zostaną tutaj zwabione z dna. Jeśli zastosujemy odpowiedni zestaw oraz właściwą taktykę nęcenia, tym sposobem będziemy mogli łowić nawet tak klasyczne gruntowe ryby, jak leszcze. Większość brań następuje już w trakcie opadania przynęty. Zazwyczaj do tej techniki stosuje się bezprzelotkowe wędzisko teleskopowe, chociaż machtówka także się nadaje. Ma ona zresztą w porównaniu z batami jedną wielką zaletę: duży zapas żyłki na szpuli kołowrotka, na wypadek zacięcia grubego karpia.
W połowach na średnich głębokościach decydujące o sukcesie jest to, aby przynęta na haku opadała z taką samą prędkością jak wystrzeliwane w łowisko białe robaki czy pinki. Inaczej ryby szybko wyczują podstęp. Dlatego właśnie haczykowi oraz obciążeniu należy poświęcić szczególną uwagę.

Tekst i fot. Andrzej Konowrocki

Zobacz kolejny artykuł

Z wędkarskiego notatnika

Teraz już nigdzie się nie śpieszę, nic mnie nie pędzi. Może trochę tylko ciekawość rzeki, …