Jak znaleźć najtańsze OC i AC na rynku?

Koniec roku to nie tylko czas gorączkowych przedświątecznych zakupów, ale także poszukiwania najtańszego ubezpieczenia samochodu. Jak znaleźć ubezpieczenie OC i AC na atrakcyjnych warunkach? Podpowiadamy!

Od czego zależy wysokość składki?

Na wysokość składki za ubezpieczenie OC wpływa wiele czynników. Najwięcej zależy od wieku kierowcy, jego stażu za kierownicą, roku produkcji auta, pojemności silnika, ale także marki i modelu, a nawet koloru. Dla ubezpieczyciela istotny jest również okres bezszkodowej jazdy.

I chociaż zgodnie z przepisami zakres ubezpieczenia OC jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli, to ich ceny mogą znacząco się różnić. Dlatego warto poświęcić chwilę, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę i nie przepłacać za ubezpieczenie.


Jak znaleźć najlepszą ofertę?
Skorzystaj z kalkulatora OC i AC

Kalkulator OC AC to bezpłatne i intuicyjne narzędzie, z którego może skorzystać każda osoba posiadająca dostęp do Internetu. Wystarczy wpisać podstawowe dane osobowe dotyczące wieku i stażu za kółkiem oraz informacje o pojeździe. Cała operacja nie zajmie więcej niż kilka minut. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu, jesteśmy w stanie samodzielnie obliczyć wysokość składki.

Kupuj w pakiecie

Jeżeli zainwestowałeś dużo w swój samochód – warto oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, posiadać także AC zapewniające ochronę finansową w przypadku kradzieży lub zniszczenia auta przez kierującego pojazdem i osoby trzecie. Dobierając dodatkowe ubezpieczenie, masz szansę na atrakcyjne zniżki.

Nie kupuj ubezpieczenia na ostatnią chwilę

Kilka dni przed końcem ważności polisy będziesz na straconej pozycji: nie uda Ci się wynegocjować najlepszych warunków, a poruszanie się po drodze autem nieposiadającym ważnego ubezpieczenia będzie Cię słono kosztować. Kara za brak ubezpieczenia do 3 dni wynosi 800 złotych. Od 4 do 14 dni już 2000 złotych, a powyżej 14 dni 4000 złotych. Jednak od 1 stycznia 2018 roku stawki za brak aktualnej polisy OC pójdą w górę. Po nowym roku w pierwszym przypadku zapłacimy już 840 złotych, w drugim 2100 złotych, a w trzecim 4200 złotych.

 Jakie są skutki spowodowania kolizji lub wypadku bez ważnego OC?

Koszt naprawy uszkodzonego auta lub ewentualnego leczenia osób biorących udział w zdarzeniu pokryjemy z własnej kieszeni. Nierzadko są to sumy sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto więc wykupić ubezpieczenie na czas.

Zobacz kolejny artykuł

Preselekcyjny system ważenia pojazdów – jak to działa?

Utrzymanie nawierzchni dróg w stanie nadającym się do nieprzerwanej jazdy to kosztowne i trudne zadanie. …

Czas na zmianę opon!

Zima zagościła na dobre. Wielu kierowców zdążyło na czas wymienić opony, są jednak i tacy, …

Jeden komentarz

  1. Online Ekspert Compensa

    Właśnie dlatego warto rozważyć dołączenie NNW do ubezpieczenia samochodu, bo dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci kierowcy i pasażerom odszkodowanie, gdy ucierpią w wypadku komunikacyjnym w Polsce i za granicą. Podobnie jest z assistance, które zapewnia przede wszystkim pomoc w momencie nieplanowanego unieruchomienia auta (np. holowanie lub pomoc w „odpaleniu” silnika, gdy rozładuje się akumulator). Co do AC – ta polisa nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem. AC pozwala na naprawę tych uszkodzeń auta, które powstały z winy jego właściciela (np. zniszczony przedni błotnik w wyniku „parkowania” na znaku drogowym) lub zostały spowodowane przez niezależne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne (m.in. silny wiatr, obfite opady deszczu) czy atak wandali. Polisa AC umożliwia również otrzymanie rekompensaty w przypadku kradzieży samochodu. Warto wspomnieć, że assistance w razie wypadku dodajemy w Compensie gratis do ubezpieczenia AC.