Żółta kwesta w Płocku

Prawie 500 wolontariuszy dołączyło do tegorocznej akcji „Pola Nadziei” wspierającej Hospicjum Płockie. Jak co roku akcję wspierały szkoły z Płocka i powiatu płockiego. Były festyny, kwesty, loterie fantowe, z których dochód przeznaczony był na wsparcie kampanii. I jak co roku mnóstwo żonkili, będących symbolem kampanii. W tym roku w Płocku odbywała się ona po raz XVI. Udało się zebrać około 60 tys. złotych.

Hospicjum Płockie po raz pierwszy włączyło się do akcji Pola Nadziei w 2004. Jesienią 2003 roku na terenie placówki i w pasie zieleni Al. Piłsudskiego posadzono pola żonkilowe. Wiosną 2004 roku odbyła się kwesta na ulicach miasta. W roku 2005 do kolejnej edycji przyłączyło się 28 hospicjów z 25 miast. Dziś jest ich około 100. Każde z hospicjów, które zgłosiło swój akces, organizuje własny program pozyskiwania funduszy w ramach ogólnopolskiego programu „Pola Nadziei”.
Stałym elementem kampanii jest szerzenie idei ruchu hospicyjnego oraz przekazywanie informacji o niesionej przez hospicja opiece nad osobami w stanach terminalnych. Temu służą organizowane przez środowiska szkolne kwesty, loterie fantowe, kiermasze, koncerty, pozwalające pozyskać środki na rzecz Hospicjum. – Nasza akcja ma ogromny wymiar pomocowy i społeczny. Dzięki wielkiej otwartości i zaangażowaniu wolontariuszy, głównie osób młodych, uczniów, studentów i organizacji młodzieżowych rośnie w społeczeństwie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym. Realizowania wolontariatu także w tej formie. Informujemy o naszej misji, ale także uczymy wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka – mówi o idei płockiej akcji jej koordynator Elżbieta Michalczuk.
Mówiąc o znaczeniu tego rodzaju kampanii i zapraszając do udziału w niej Elżbieta Michalczuk przypomina, że opieka w hospicjum jest bezpłatna, lecz co roku brakuje kilkudziesięciu tysięcy na sprawowanie tej opieki. – Staramy się docierać do firm, przedsiębiorstw, instytucji, osób prywatnych, by pozyskać środki na prowadzenie naszej działalności. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, możemy otrzymywać 1% od podatników i to dzięki lokalnej społeczności ten 1% pozwala nam istnieć – przedstawia jak wielkie znaczenie ma dla placówki takie wsparcie Elżbieta Michalczuk.

Reklama

Hospicjum Płockie istnieje już ponad 30 lat, mieści się w siedzibie przy ul. Piłsudskiego 37 w Płocku, prowadzi działalność w zakresie Hospicjum Stacjonarnego, Poradni Medycyny Paliatywnej, Hospicjum Domowego dla Dorosłych i Hospicjum Domowego dla Dzieci. Przy Hospicjum znajduje się też Zakład Opiekuńczo – Leczniczy dla chorych pozostających w stanie śpiączki.
Kampania „Pola Nadziei” trwa do 25 czerwca 2019 r. Kwesta odbywała się na ulicach miasta Płocka, przy płockich parafiach i na terenie powiatu płockiego. Dołączyły SP nr 14, SP nr 16, SP nr 21, SP nr 22, ZS nr 5, ZS nr 1, ALO, TEB- EDUKACJA, ZSUiP z Płocka, a także szkoły z Blichowa, Rogozina, Krubic, Miszewka Strzałkowskiego, Bulkowa, Sikorza, Gąbina, Proboszczewic, Łącka. Tradycyjnie symbole kampanii – żonklie wykonali uczniowie z Gąbina i SP nr 18 w Płocku. – Zebrane w tym roku środki chcemy przeznaczyć na remont naszej siedziby, która ma już swoje lata i wymaga remontu, małej reorganizacji sal. Z pewnością zebrane pieniądze będą bardzo dobrze wykorzystane – mówi o przeznaczeniu zebranych podczas tegorocznej kwesty środków Elżbieta Michalczuk.
Kampania kojarzona jest z żonkilami, bo żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Inicjatorem kampanii była w roku 1998 brytyjska organizacja Marie Curie Cancer Care. Pierwsze żółte żonkile zostały posadzone w parkach i na rabatach Krakowa jesienią 1997 roku. Hospicjum otrzymało w darze 350 tysięcy cebulek od szkockiej organizacji Marie Curie Cancer Care z Edynburga, która na swoje 50-lecie postanowiła wspomóc krakowskie Hospicjum. Pomoc polegała na przeniesieniu na polski grunt idei akcji zbierania funduszy – akcji Pola Nadziei.

rad
fot. Hospicjum Płockie

Zobacz kolejny artykuł

Płonął samochód w Słubicach

W sobotę do dyżurnego SK KM PSP w Płocku wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.