Zmiany w pogotowiu

Od pierwszego stycznia w ramach pogotowia będzie realizowana dodatkowo nowa forma pomocy, czyli tak zwana nocna pomoc. Będzie ona prowadzona zarówno w zakresie ambulatoryjnym, jak i wyjazdowym. Naczelną zasadą jest sprowadzenie pacjenta do ambulatorium. Ale w sytuacjach, gdy pacjent nie będzie mógł dotrzeć do ambulatorium, lekarz pojedzie do pacjenta. – Jednak lekarz, zgodnie z założeniami, ma obowiązek dotrzeć do pacjenta w ciągu dnia w czasie czterech, a w nocy w ciągu dwóch godzin. Jeśli pacjent sam trafi do ambulatorium, to uzyska tę pomoc znacznie wcześniej niż miałby czekać – powiedział Marek Mieszkowicz, dyrektor do spraw medycznych w płockiej stacji pogotowia ratunkowego. Na terenie podległym płockiemu pogotowiu będzie funkcjonowało pięć ambulatoriów: w Płocku, Sierpcu, Gostyninie w siedzibach pogotowia. Ambulatoria będą również w Gąbinie i Wyszogrodzie, w miejscach stacjonowania karetek. Na terenie czterech powiatów utworzone zostaną cztery zespoły wyjazdowe, dwa w Płocku i po jednym w Sierpcu oraz w Gostyninie.
Jak pacjent może skorzystać z tego rodzaju pomocy? Może zadzwonić pod numer alarmowy pogotowia czyli 999. Tu w biurze wezwań dyspozytorzy będą zbierali wywiad i decydowali, jaki rodzaj pomocy ma być udzielony. Oprócz tego w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej znajdzie się informacja, na które numery wewnętrzne można dzwonić. – We wszystkich sytuacjach, kiedy będzie zagrożenie życia, wyjedzie zespół ratowniczy lub wypadkowy. Jeżeli dyspozytor będzie miał jakikolwiek cień wątpliwości, wyśle zespół wyższej kategorii. W sytuacjach innych dyspozytor pokieruje pacjenta i powie czy ma przyjść do ambulatorium, czy też zdecyduje o wysłaniu lekarza z nocnej pomocy – powiedział dyrektor Mieszkowicz.
Nocna pomoc będzie realizowana po godzinach pracy placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Dopiero po godzinie 18.00 pacjenci mają możliwość skorzystania z takiej formy pomocy. W zwykłe dni będzie realizowana w godzinach od 18.00 do 8.00. W soboty, niedziele i święta od godziny 8.00 do 8.00 dnia następnego, czyli przez dwadzieścia cztery godziny.
Bez zmian pozostają zasady świadczenia pomocy lekarskiej z zakresu ratownictwa medycznego czyli typowego pogotowia ratunkowego.
– Mimo, że za dużo niższą cenę, bo tegoroczne ceny są o około siedemnaście procent niższe niż w roku ubiegłym. A trzeba pamiętać, że przez ostatnie trzy lata stawki w kontraktach z nami nie były podwyższane, natomiast zadań nie ubyło – powiedział Kajetan Górzyński, dyrektor płockiej stacji Pogotowia Ratunkowego.
Na terenie czterech powiatów dwóch płockich, sierpeckiego, gostynińskiego zakontraktowano jedenaście zespołów ratowniczych: sześć reanimacyjnych i pięć wypadkowych oraz po raz pierwszy zakontraktowano zespół ratownictwa noworodkowego.
rad

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …