Zieloni na listach SLD

Podczas konferencji prasowej przewodnicząca płockich struktur SLD Litosława Koper poinformowała, że Zieloni wystartują wraz z SLD w nadchodzących wyborach samorządowych. Partie połączyły wspólne postulaty, które zaprezentowali na spotkaniu z dziennikarzami. Są to m.in. ekopatrol, zwiększenie powierzchni obszarów zielonych oraz większa pomoc dla organizacji pozarządowych zajmujących się zwierzętami. Ze wspólnej listy SLD Lewica Razem wystartuje trójka przedstawicieli Zielonych – Patryk Mieszkowicz, Anna Ciecierska oraz Sylwia Wójcik.
Skąd pomysł na wspólny start? – Marek Kossakowski, przewodniczący ogólnopolski Zielonych, w lipcu na konferencji w sprawie ORLENU mówił o tym, żeby członkowie jego partii startowali w wyborach samorządowych, żeby się łączyć i jednoczyć. Postanowiliśmy skorzystać z jego podpowiedzi. Stąd start Zielonych z naszych list – mówi Litosława Koper. Kandydaci z płockiego koła partii Zielonych wystartują z trzecich miejsc. W okręgu nr 1 (Podolszyce, Borowiczki, Zielony Jar) kandydował będzie Patryk Mieszkowicz, w okręgu nr 2 (Międzytorze) wystartuje Anna Ciecierska, natomiast w okręgu nr 3 (Stare Miasto) Zielonych reprezentować będzie Sylwia Wójcik.

Reklama
Przedstawiciele partii Zielonych podkreślali, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne oraz edukacja ekologiczna. Ich celem jest realna ochrona wyjątkowych pod względem różnorodności biologicznej miejsc. Jako przykłady podali Jar Rosicy i Jar Brzeźnicy, które mimo ochrony prawnej są zanieczyszczone. Chcieliby również, aby ochroną objęto Jar Pisencji oraz Jar Małej Rosicy. Miejsce te są zapomniane i zanieczyszczone, ale bardzo cenne biologicznie – występują tam unikalne gatunki roślin.
Wspólnie przygotowany program wyborczy jest zdecydowanie ekologiczny i przyrodniczy. Postulaty zostały podzielone na pięć grup: czyste powietrze, Płock przystępny mieszkańcom, woda w mieście, zieleń miejska oraz zwierzęta w mieście.
W pierwszej grupie postulatów znajdziemy m.in. utworzenie ekopatrolu monitorującego stan powietrza, utworzenie zielonej bariery oddzielającej Płock od Orlenu, dofinansowanie wymiany pieców oraz powstanie nowych punktów ładowania samochodów elektrycznych. W ramach postulatów „Płock przystępny mieszkańcom” zmieściły się m.in. objęcie programem rower miejski wszystkich płockich osiedli, budowa parkingów typu „Parkuj i jedź”, darmowa komunikacja miejska z tego typu parkingów do centrum miasta, likwidacja barier architektonicznych oraz utworzenie całorocznej i całodobowej świetlicy dla osób bezdomnych. W segmencie woda w mieście SLD Lewica Razem proponuje m.in. tworzenie ogrodów deszczowych, zbiorników oraz stawów retencyjnych, poprawę jakości wody dostarczanej mieszkańcom oraz dalsze unowocześnianie technologii w oczyszczalni ścieków w Maszewie. Grupa tematyczna zieleń miejska zawiera m.in. utworzenie Zielonego Budżetu Obywatelskiego, powstanie łąk kwietnych wzdłuż pasa drogowego np. na ulicy Wyszogrodzkiej i Piłsudskiego, tworzenie zielonych dachów na budynkach użyteczności publicznej, tworzenie przyszkolnych ogródków warzywnych służących edukacji ekologicznej oraz stworzenie nowego, centralnego parku miejskiego. Ostatnia grupa to zwierzęta w mieście. Tutaj znajdziemy takie postulaty jak: zwiększenie budżetu na organizacje pozarządowe działające na rzecz zwierząt, podpisanie umowy z drugą lecznicą weterynaryjną dla zwierząt bezpańskich, bezpłatna sterylizacja zwierząt właścicielskich oraz utworzenie w Straży Miejskiej ekopatrolu dla zwierząt.

(ek)
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Szatan przed sądem

Na ławie oskarżonych Sądu Rejonowego w Gostyninie usiadł m.in. Mariusz T., tzw. Szatan z Piotrkowa, …

Jeden komentarz

  1. rany_boskie

    Czerwona elyta z działaczem PZPR na czele, który teraz kręci biznesy w kilku stworzonych przez siebie i “przyjaciół” spółkach i spółeczkach, pani nienasycona, która zmienia panów jak rękawiczki i nie przeszkadza jej rozbijanie małżeństw, mistrzyni melanżu (youtu.be/Ua3zqz5h8eQ) wydobyta z jakiejś otchłani, KUPIŁA sobie zielonego drwala, który sprzedał za jakieś mydlane obietnice zarząd i lansuje się na zbawiciela miasta.