Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko opowiadające o polskiej historii i patriotyzmie Polaków zostanie zaprezentowane w amfiteatrze 7 września o 19.00. Bezpłatne bilety wstępu dostępne będą od 4 września.
W spektaklu „Trąbo nasza, wrogom grzmij!” usłyszymy dzieła instrumentalne, wokalno-instrumentalne i poetyckie, kompozycje choreograficzne, w tym taniec narodowy, oryginalne nagrania i cytaty wielkich Polaków. To wszystko zostanie przedstawione w pięknej scenerii krajobrazów i impresji artystycznych zaprezentowanych na horyzoncie sceny.
Widowisko poetycko-muzyczne opowiadające o polskiej historii i patriotyzmie Polaków jest jednym z najbardziej wyjątkowych przedstawień przygotowanych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i ze względu na przesłanie patriotyczne koncertu przedstawiane jest publiczności w kilku miastach w Polsce. Premiera przedstawienia odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie 11 listopada ubiegłego roku.
Zgodnie ze scenariuszem sygnał trębacza „zapowiada” kolejne sceny przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii Polski i jej narodu, począwszy od Konstytucji 3 Maja, Insurekcji Kościuszkowskiej, poprzez powstania narodowe i legiony polskie we Włoszech aż do odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpopularniejsze pieśni i piosenki legionistów Józefa Piłsudskiego, żołnierzy Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera oraz utwory poetyckie i muzyczne poświęcone Lwowskim Orlętom przenoszą widza w atmosferę sprzed 100 lat.
W kolejnych odsłonach prezentowana będzie II wojna światowa, w tym hitlerowska i sowiecka agresja na Polskę oraz uwertura, w swej tematyce ujmująca udział polskiego żołnierza w walce zbrojnej na frontach Europy i świata. Mowa będzie o powstańcach warszawskich, żołnierzach Armii Krajowej i żołnierzach drugiej konspiracji – Żołnierzach Wyklętych. W widowisku przedstawiony zostaje tragiczny obraz dotyczący ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich – rzezi wołyńskiej. Historię zamykają obrazy z najnowszej historii Polski, odnoszące się do ruchu antykomunistycznego – Solidarności i Komitetu Obrony Robotników. Podsumowaniem są dzieła Marka Grechuty podkreślające najwyższe wartości niepodległościowe, ujęte w słowach – wolność i pamięć – i „Żeby Polska była Polską”.
Ponad 3 000 wejściówek umożliwiających bezpłatny udział w tym wyjątkowym wydarzeniu zostanie rozdysponowanych w siedzibie Centrum Edukacji Grupa ORLEN, przy Al. F. Kobylińskiego 25. Będzie je można odebrać od wtorku 4 września do czwartku 6 września w godzinach 15.00 -19.00. Wejście do budynku zostało ustalone od strony ulicy Kobylińskiego. Limit dzienny w ciągu dwóch pierwszych dni dystrybucji to 1 000 zaproszeń.
Zgodnie z regulaminem, aby zapewnić komfort uczestnikom imprezy oraz transparentne zasady dystrybucji, zaproszenia będą wydawane maksymalnie do czterech sztuk dla jednej osoby.
Reprezentacyjny Zespół Artystycznym Wojska Polskiego to największa instytucja artystyczna w Wojsku Polskim. Głównym celem Zespołu jest kultywowanie tradycji narodowych i chwały oręża polskiego poprzez różnorodne środki wyrazu artystycznego: muzykę, taniec, śpiew oraz słowo. Z zespołem współpracują również uznani artyści scen polskich – śpiewacy, piosenkarze, tancerze i aktorzy.

(t)
fot. PKN ORLEN

Zobacz kolejny artykuł

Nowa placówka opiekuńcza przy ul. Południowej

Przy ul. Południowej powstał nowy obiekt – placówka dla dzieci całkowicie lub częściowo pozbawionych opieki …