Najnowsze informacje

Zapłacimy więcej za śmieci

Już drugi raz w tym roku wzrastają opłaty za wywóz śmieci i opróżnianie przydomowych szamb. Powodem jest tzw. opłata marszałkowska, czyli narzucona przez Komisję Europejską opłata za korzystanie ze środowiska.
Od 1 stycznia 2008 roku składowiska śmieci będą musiały zapłacić 75 zł za każdą tonę odpadów składowanych w ziemi. Obecnie ta opłata wynosi 15,71 zł. Dlatego płoccy radni zajmowali się podwyżką cen opłat za śmieci podczas ubiegłotygodniowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Według zastępcy prezydenta Płocka Dariusza Zawidzkiego maksymalne ceny trzeba było ustalić już teraz. Gdyby zaczekano z tym do przyszłego roku, mogłoby się okazać, że góry śmieci zalegają na płockich osiedlach.
– Jeżeli nie przyjmiemy tej uchwały, to opłata marszałkowska uderzy w firmy zajmujące się odbiorem śmieci, ponieważ zakład utylizacji na bramie podwyższy ceny. Firmy zbierające śmieci zaczną ponosić straty i w efekcie przestaną je odbierać od mieszkańców miasta – powiedział Dariusz Zawidzki.
Celem tak wysokiej opłaty za korzystanie ze środowiska jest zmuszenie do takiej gospodarki odpadami, żeby były jak najkrócej składowane w ziemi. Stąd plany wybudowania spalarni odpadów w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Kobiernikach.
Zgodnie z przedstawionym na sesji projektem uchwały, opłaty miały się wahać od 15 zł za pojemnik 80 l do 550 zł za kontener o pojemności 8500 l. Na wniosek radnej Violetty Kulpy opłaty te nieznacznie obniżono. Jest jednak dobra wiadomość. Jeżeli śmieci będą zbierane selektywnie, z podziałem na frakcję suchą i mokrą, to opłaty będą o połowę niższe.
Wzrosła także opłata za opróżnianie zbiorników bezodpływowych z 18,30 zł do 20 zł za 1 metr sześcienny. 
(jac)

Maksymalne ceny za pojemniki o pojemności:
80 l – 13 zł (było 10 zł)
110 l – 16 zł (było 12 zł)
120 l – 17 zł (było 13 zł)
240 l – 24 zł (było 18,50 zł)
770 l – 46 zł (było 35 zł)
1100 l – 65 zł (było 50 zł)
kontener 8500 l – 500 zł
(było 385 zł)

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …