Wszystko zależy od płocczan 120 gwiazd sportu przy ORLEN Arenie

Tego jeszcze w Płocku nie było. Mowa o Alei Gwiazd Płockiego Sportu. W końcu w naszym mieście sportowców reprezentujących różnego rodzaju dyscypliny, z wynikami na arenie krajowej i międzynarodowej nie brakuje, i to zarówno w sportach drużynowych, jak i indywidualnych, m.in. w piłce ręcznej, nożnej, wioślarstwie. Warto uhonorować ich dokonania. Jest realna szansa, by taka wyjątkowa aleja pojawiła się w mieście i to w niedługim czasie. Gdzie? Idealnym miejscem wydaje się jedna ze ścieżek wokół ORLEN Areny. To propozycja, jaka pojawiła się w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Płocka. Kryje się wśród projektów miejskich pod numerem 56.
Pomysłodawcami i promotorami tej inicjatywy jest zespół płockich miłośników sportu. W tym gronie znaleźli się Jola Marciniak, dziennikarka sportowa Tygodnika Płockiego, Artur Niesłuchowski z Fundacji Modern Sport oraz Jacek Strzeszewski z Płockiego Centrum Inicjatyw Społecznych.
– W Płocku o alei gwiazd sportu mówiło się już dawno. Pamiętam ożywione rozmowy na ten temat z radnym miejskim Tomaszem Maliszewskim m.in. dwa lata temu, podczas prób do Szopki Bożonarodzeniowej. Podjęto nawet działania, ale ostatecznie nie udało się ich sfinalizować. Przy okazji kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego postanowiliśmy znów zebrać siły i działać, by zrealizować pomysł – mówi Jolanta Marciniak.
Projekt przeszedł w ratuszu wstępną weryfikację i znalazł się obecnie w dwudziestce projektów miejskich BO. Pomysłodawcy proponują, by aleja powstała tuż przy Centrum Widowiskowo-Sportowym „ORLEN Arena” oraz stadionie piłkarskim Wisły Płock, czyli w centrum najważniejszych płockich wydarzeń sportowych. Do tego istniejące tu żwirowe alejki nie sprawdziły się. Są uciążliwe dla spacerowiczów. Pojawiły się plany, by je ulepszyć poprzez położenie twardej nawierzchni. Za jednym zamachem można więc przy okazji napraw ścieżek jednej z nich nadać szczególny charakter.
Aleja Gwiazd Płockiego Sportu ciągnęłaby się na długości 400 metrów. Wzorem istniejących już w Polsce tego typu miejsc, wzdłuż alei usytuowane byłyby płyty (wym. 1 m x 1 m) z odlewem dłoni lub podpisem wyróżnionej gwiazdy sportu. W założeniach mogłaby pomieścić nawet 120 gwiazd.
Dziś pomysłodawcy nie chcą podawać nazwisk, które obowiązkowo powinny się znaleźć w alei. – Chcemy najpierw, by pojawiła się możliwość realizacji alei. Kto w niej zostanie uhonorowany gwiazdą, zdecyduje już w późniejszym czasie specjalnie powołana kapituła – zaznacza Jola Marciniak.
Dodaje, że aleja uzupełniłaby się świetnie z projektem, który wygrał w zeszłorocznej edycji BO. Chodzi o boisko do sportów plażowych. Ma ono również powstać w sąsiedztwie ORLEN Areny.
Wszystko jednak w rękach mieszkańców. To oni oddają głosy na projekty godne uwagi. A głosowanie trwa od 18 września do 1 października. – Sądzimy, że tego typu pomysł warto promować i warto w 123-tysięcznym mieście go zrealizować. Inne miasta już dawno nas pod tym względem wyprzedziły, a przecież Płock wcale nie jest gorszy – mówi Jacek Strzeszewski.
W końcu Aleja Gwiazd Płockiego Sportu byłaby zwierciadłem bogatej historii płockiego sportu. Przypominałaby obecnym i przyszłym pokoleniom postacie wielkich – a jakże często niesłusznie zapomnianych – mistrzów i ich szkoleniowców. To również promocja sportowego i zdrowego trybu życia, propagowania zasady fair-play w sporcie i w życiu codziennym, a do tego świetna atrakcja i promocja Płocka.
BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …