Najnowsze informacje

Zabytkowy ołtarz po renowacji

Najstarszy ołtarz w Katedrze płockiej – XVII-wieczny Ołtarz Ukrzyżowania, lśni nowym marmurem i alabastrem. Prace konserwatorskie rozpoczęto w czerwcu, a zakończono w październiku br. Renowacja ołtarza kosztowała ponad 236 tys. zł.
Ołtarz Ukrzyżowania znajduje się na prawym filarze przy wejściu do prezbiterium. Jest najstarszym, zachowanym ołtarzem Katedry, wzniesionym w 1600 r. z zestawionego kontrastowo marmuru z alabastrem. W jego górnej kondygnacji znajduje się popiersie św. Ignacego Loyoli. W centrum umieszczono figury Jezusa Ukrzyżowanego, pod krzyżem, zgodnie z zapisem ewangelicznym, znajdują się figury Matki Bożej i św. Jana. Do 1781 r. w ołtarzu przechowywany był Najświętszy Sakrament (obecnie umieszczony w Kaplicy Najświętszego Sakramentu, usytuowanej przy bocznym wejściu do Katedry).
Prace konserwatorskie w Ołtarzu Ukrzyżowania wykonali konserwatorzy z Pracowni Badań i Konserwacji Zabytków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem prof. Jadwigi Łukaszewicz: – Przede wszystkim w ołtarzu uzupełniono ubytki marmuru i alabastru, zastąpiono tymi materiałami elementy gipsowe z poprzedniej renowacji. Przeprowadzono renowację figur i elementów dekoracyjnych – wymienia ks. Janusz Filarski, proboszcz Parafii Katedralnej. – Konserwatorzy starali się przywrócić pierwotny stan zabytku, jednego z najcenniejszych w Katedrze.
To najdroższa z dotychczasowych renowacji w Katedrze. Warto przypomnieć, że gruntowny remont Kaplicy Najświętszego Sakramentu kosztował około 100 tys. zł, podobną kwotę trzeba było wyłożyć na renowację ołtarza Matki Bożej Mazowieckiej, znajdującego się z lewej strony prezbiterium.
Z roku na rok w XII-wiecznym zabytku coraz więcej miejsc odzyskuje dawny blask. Ks. Janusz Filarski mówi, że na renowację czeka obecnie Kaplica Królewska. Poza tym potrzebna jest wymiana instalacji elektrycznej. Koszty remontów i renowacji są bardzo duże. Dzięki wsparciu sponsorów udaje się je jednak przeprowadzić, ale i tak największy ciężar finansowy spada na parafię.    
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …