Wysypiska czas usunąć

W położonej na terenie gminy Szczawin Kościelny wsi Annopol trwa usuwanie dwóch rozległych, dzikich wysypisk śmieci. Zakrojoną na szeroką skalę akcję zainicjowało Nadleśnictwo Gostynin, włączyła się gmina oraz młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Szczawinie. Im więcej osób włącza się w tego typu akcje, tym lepiej dla środowiska. Dwa dzikie składowiska w Annopolu miały charakter eksterytorialny – śmieci przywożono tu z całej bliższej i dalszej okolicy. Proceder wykryły gostynińskie służby leśne. Gmina Szczawin zaoferowała koparkę i ładowarkę, zakupiono worki i rękawice dla młodzieży, która wokół wysypisk zebrały śmieci do 150 worków o pojemności 120 litrów.
Łącznie 27 ton odpadów z Annopola, wywiezionych na 6 wywrotkach, trafiło na składowisko odpadów komunalnych w Gostyninie: – Ale to jeszcze nie koniec – zastrzega Jacek Liziniewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin. – Jesteśmy jednak zdeterminowani, żeby zakończyć dzieło porządkowania Annopola jeszcze w październiku. Przedsięwzięcie jest kosztowne, potrzeba było na nie około 5-6 tys. zł, ale wspiera nas w nim i gmina, i szkoła.
Na terenie tego nadleśnictwa są i inne newralgiczne punkty, które należy uporządkować, co zresztą nadleśnictwo zamierza systematycznie czynić, a wójt Szczawina Jerzy Sochacki obiecał pomoc. Już podczas porządkowania składowisk w Annopolu skierował do pracy robotników interwencyjnych. Wszyscy zaangażowani w to dzieło na koniec pracy zasłużenie odpoczęli przy wspólnym ognisku. Są już za półmetkiem, ale przed nimi jeszcze dokończenie ekologicznego przedsięwzięcia.
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko …

Dzieci i młodzież bez biletu

Od minionej soboty, 1 września wszystkie dzieci w wieku do 7 lat, a także uczniowie …