Większy szpital na Winiarach

Na półmetku jest największa inwestycja prowadzona w Szpitalu Wojewódzkim na Winiarach. Nowy pawilon budowlańcy przekażą wiosną przyszłego roku. Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z planowanym terminem (grudzień 2009) nowe i przeniesione oddziały będą przyjmowały pacjentów.
O prowadzonej rozbudowie dyrektor szpitala Stanisław Kwiatkowski mówi, że jest to strategiczna inwestycja, która zagwarantuje poprawę warunków pracy, leczenia i pobytu pacjentów, pozwoli uruchomić szerszy zakres usług medycznych. – Zakończenie prac przy budowie nowego skrzydła oznacza dla szpitala nowy, szerszy i jeszcze lepszy wymiar pracy. Pozwoli uruchomić nowe oddziały, jak rehabilitacja czy onkologia, które w szpitalu takiej rangi powinny funkcjonować. Dzięki temu pacjentów np. onkologicznych nie będziemy musieli hospitalizować w różnych oddziałach. Poprawią się warunki pracy i pobytu pacjentów, będzie lepszy komfort leczenia, chociażby poprzez odejście od dużych 5-7 łóżkowych sal do 2-3 osobowych – wyjaśnia dyrektor Kwiatkowski.
W nowej części szpitala docelowo mają funkcjonować oddziały onkologiczny i rehabilitacyjny. Na drugim piętrze znajdzie się oddział dziecięcy z warunkami pobytu dla matek. W nowym skrzydle będzie także mieścił się oddział nefrologiczny. Przeprowadzka pozwoli zwiększyć ilość stacji dializacyjnych z 14 do 20 oraz uruchomić dializy otrzewnowe, zwiększy się także z 32 do 47 liczba łóżek na oddziale nefrologicznym. Przeprowadzka czeka także oddział neurologiczny. Nowa lokalizacja będzie oznaczała zarazem większą liczbę łóżek, co ma ogromne znaczenie, bowiem w ostatnim czasie rośnie liczba pacjentów wymagających leczenia neurologicznego. Powiększony do 56 łóżek oddział (obecnie 32) pozwoli rozwiązać problem pacjentów hospitalizowanych w innych oddziałach czy łóżek dostawianych na korytarzach. W tym oddziale planowane jest także uruchomienie dziesięciołóżkowego pododdziału rehabilitacji.
W oddanym segmencie będzie mieściła się też apteka szpitalna, pomieszczenia archiwalne, magazynowe, kaplica szpitalna, sale konferencyjne, szatnie dla personelu, punkt krwiodawstwa. Pomieszczenia po przeprowadzonych oddziałach będą przeznaczone na potrzeby kardiologii i interny. Parter szpitala po aptece, punkcie krwiodawstwa będzie zagospodarowany na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w którym planowane jest zwiększenie liczby łóżek z 5 do 10.
Inwestycja w całości finansowana jest z budżetu samorządu wojewódzkiego. Koszt prac budowlanych to kwota 61 mln zł. Na wyposażenie nowych pomieszczeń potrzebna będzie kwota 15 mln zł. Tu szpital będzie starał się pozyskać środki z funduszy unijnych.   
rad

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …