Najnowsze informacje

Więcej za przedszkola

O średnioroczny wskaźnik podwyżki cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrośnie od września opłata w sierpeckich przedszkolach. Po jego uwzględnieniu, od nowego roku szkolnego, opłata stała za dziecko korzystające z trzech posiłków będzie wynosiła 133 złote miesięcznie.
Obecnie miasto prowadzi cztery przedszkola. Wysokość opłaty stałej w placówkach uzależniona jest od ilości posiłków, z których korzystają dzieci. Poza opłatą stałą pobierana jest opłata za tak zwany wsad do kotła. Wysokość tej stawki ustalana jest przez dyrektorów przedszkoli. Obecnie dzienna stawka za żywienie wynosi 5 zł.
W bieżącym roku szkolnym, w sierpeckich przedszkolach, posiłki wykupuje 363 dzieci na 473 korzystających z opieki placówek. Najwięcej, bo 245 podopiecznych, jada trzy posiłki, 68 dzieci – dwa i 50 przedszkolaków – jeden. Sześćdziesiąt jeden dzieci korzysta z dofinansowania wyżywienia przyznawanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Przy tej liczbie miesięczne, maksymalne wpływy opłaty stałej wynoszą 36 776 zł. Ale rzeczywista wysokość opłaty stałej wpływającej do budżetów przedszkoli jest mniejsza o około 25%. Jest to spowodowane między innymi tym, że z roku na rok wzrasta liczba dzieci korzystających z dofinansowania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Rośnie również liczba pięciolatków, które nie korzystają z posiłków (w ramach wprowadzonego przez samorząd od września 2005 roku eksperymentu, polegającego na zapewnieniu bezpłatnej czterogodzinnej opieki dla pięciolatków z terenu miasta). Powodem zmniejszenia wpływów do budżetów przedszkoli jest również fakt, że w każdym roku pewna liczba dzieci korzysta z ulg w opłatach, są odpisy wynikające z absencji chorobowej dzieci.
Szacunkową konsekwencją zwiększenia od 1 września bieżącego roku opłaty za korzystanie z posiłków o prognozowany wskaźnik, byłby miesięczny wzrost wpływów do budżetów przedszkoli o 699 zł. To oznacza, że w skali roku miałyby one więcej o 6 990 zł.
W 2006 roku średni koszt utrzymania dziecka w przedszkolach miejskich wyniósł rocznie 6.206,16 zł, przy średnim koszcie realizacji podstaw programowych wynoszącym w skali roku 3 390,40 zł. Zgodnie z decyzją radnych od września wysokość opłaty stałej będzie wyglądać następująco: za dziecko korzystające tylko ze śniadania lub podwieczorku – 56 zł, tylko z obiadu – 87 zł. Opłata stała za dwa posiłki wyniesie 119 zł, przy korzystaniu z trzech posiłków będzie ona wynosiła 133 zł.  
rad

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …

Więcej za przedszkola

O dwa procent, w porównaniu do roku ubiegłego, wzrosły opłaty w sierpeckich przedszkolach. Taką decyzję podjęła Rada Miasta Sierpca. Zgodnie z nowym, przyjętym cennikiem w tym roku za całodzienne wyżywienie dzieci w przedszkolu (trzy posiłki) rodzice będą musieli zapłacić sto dwadzieścia cztery zł. Za dwa posiłki – sto dwanaście złotych. Jeżeli przedszkolaki będą jadły tylko obiad, opłata wynosi osiemdziesiąt dwa zł. Za śniadanie i podwieczorek muszą miesięcznie zapłacić pięćdziesiąt dwa zł. Dodatkowo dochodzi opłata za tak zwany wsad do kotła. W tym roku dzienna stawka żywieniowa we wszystkich przedszkolach ustalona jest na pięć zł. Przykładowo łączny koszt opłat za dziecko, które będzie jadło trzy posiłki dziennie, razem ze stawką żywieniową za dwadzieścia dwa dni, będzie wynosił dwieście trzydzieści cztery zł.
Obecnie do czterech przedszkoli prowadzonych przez samorząd miasta uczęszcza pięćset dzieci w wieku od 2,5 do 7 roku życia. W tym połowę stanowią dzieci sześcioletnie, które od bieżącego roku szkolnego obligatoryjnie realizują obowiązek wychowania przedszkolnego.
rad

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.