Najnowsze informacje

Świąteczne bonusy

Nie zależą od wyników firmy, od jej pozycji na rynku, od zaangażowania pracownika, są związane tylko z kalendarzem tylko od kalendarza. Świąteczne premie, nagrody w pieniądzach albo bonach towarowych dostają pracownicy niektórych firm tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Sumy są bardzo różne, zwykle kilkusetzłotowe, czasem do tego dochodzą paczki dla dzieci, ale w zdecydowanej większości firm, tuż przed świętami można liczyć tylko na uścisk dłoni szefa i wspólną wigilijną wieczerzę.Kilka lat temu bony towarowe wydawane pracownikom przez firmy pozwalały na zakupy w określonych sklepach. Wiele osób do dziś pamięta ogromne kolejki i przetrzebione z towaru półki sklepowe. Właściciele sklepów zabiegali, by firmy wykupywały u nich bony towarowe, bo to gwarantowało opróżnienie magazynów. Poza tym dawało pewność, że spora ilość klientów właśnie w tym sklepie dokona przedświątecznych zakupów, czyli zostawi tu swoje pieniądze.
Choć pracodawca był zadowolony, to nie zawsze cieszył się pracownik, który w ten sposób zmuszony był dokonać zakupów przed świętami w określonym sklepie. Cieszyły się hiper i supermarkety, narzekali właściciele małych sklepów, którzy nie mieli możliwości, by stawać do walki o klienta.
Dziś pracodawca ma najróżniejsze możliwości nagrodzenia pracowników przed świętami. Może wykupić dla niego w dowolnym dużym sklepie bony towarowe, może skorzystać z oferty jednej z firm, których talony realizowane są w różnych sklepach, może także podarować pracownikowi bon wirtualny, czyli karty płatnicze z określoną sumą gotówki, które można realizować wszędzie, gdzie akceptowane są karty płatnicze.
Pracownika najbardziej cieszy jednak czysta gotówka, która znacznie ułatwi gospodarowanie budżetem rodzinnym w gorącym, przedświątecznym okresie. Można za nią zrobić zakupy w dowolnym sklepie, także tym najmniejszym, osiedlowym, z czego bardzo zadowoleni są także drobni kupcy.
Premie i bony towarowe
Nie we wszystkich płockich firmach pracodawcy obdarują swoich pracowników przed świętami. W wielu ewentualne decyzje mają dopiero zostać podjęte, ale raczej pracownicy nie liczą na dodatkowe środki przed świętami. W niektórych firmach nikt nie chce mówić o nagrodach. Nie, nie dlatego, że ich nie będzie, ale lepiej o tym głośno nie mówić.
Dlaczego? Powodów jest kilka. W jednym z banków usłyszeliśmy, że potem klienci dziwnie reagują na takie informacje. – Było tak, że jeden z klientów głośno wyraził swoją dezaprobatę na ten temat, mówiąc, że to z jego pieniędzy – słyszymy grzeczną odmowę podania informacji.
Za to bez problemu dowiedzieliśmy się o nagrodach otrzymywanych przez pracowników Kredyt Banku. – Tak, dostajemy premie świąteczne, będą to nagrody w wysokości 400 zł dla każdego pracownika. Otrzymujemy taką nagrodę tylko raz do roku, przed świętami Bożego Narodzenia.
W wielu przypadkach pracownicy liczyli, że jeszcze w ostatniej chwili pracodawca pomyśli o świątecznej nagrodzie. – Ostatni raz premię świąteczną otrzymaliśmy chyba 3 lata temu, ale potem już nigdy – mówi pracownik działu kadr Zespołu Opieki Zdrowotnej Gostynin Kruk. – Jest mało prawdopodobne, żeby była w tym roku, no chyba, że dyrekcja podejmie decyzję w ostatniej chwili.
Bardzo wiele firm zrezygnowało z zakupu bonów dla pracowników, po sławnej nowelizacji ustawy, kiedy to zostały one opodatkowane. – Na bony na pewno nie mamy co liczyć, od czasów ich opodatkowania – słyszymy w MSM Chemik. – Być może z Funduszu Socjalnego dzieci dostaną paczki. Na inne nagrody raczej nie liczymy.
Ani na bony towarowe, ani na premie świąteczne nie liczą także pracownicy Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani. – Mamy inne świadczenia socjalne, przede wszystkim latem – słyszymy w odpowiedzi na pytanie.
Premie świąteczne otrzymają pracownicy największego zakładu w Płocku, czyli ORLEN-u. Beata Karpińska z biura rzecznika prasowego jest pewna, że będą, ale na razie nie wiadomo w jakiej wysokości. – Decyzja o tym, jaka to będzie suma, na razie się rodzi. Wiemy na pewno, że wszyscy dostaną pieniądze, nie bony. Tak, będzie to jednakowa suma dla wszystkich pracowników. Generalnie w firmie dwa razy do roku pracownicy otrzymują dodatkowe premie, właśnie świąteczne.

Świąteczna
nagroda w PERN
Bony towarowe otrzymują pracownicy Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń SA. – Wszyscy pracownicy otrzymują bony o takiej samej wartości, trzeba tylko przepracować rok, wtedy już przysługuje nagroda świąteczna – wyjaśnia Tomasz Zakrzewski, rzecznik firmy. – W żadnym regulaminie nie ma zapisu, że takie premie pracownicy powinni otrzymywać dwa razy do roku. Za każdym razem jest to decyzja podejmowana przez zarząd.
Pracownicy z Ratusza, jak nas poinformowała rzecznik Magdalena Grodecka, wraz z wynagrodzeniem miesięcznym, które płacone jest 10 każdego miesiąca, w grudniu otrzymali dodatek specjalny w wysokości 15-30% pensji. Wysokość dodatku była uzależniona od stanowiska.
W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie ma czegoś takiego jak premie świąteczne, bo jest to niezgodne z przepisami funkcjonowania firmy. – Przed laty była wypłacana taka premia w formie bonów, ale teraz już nie dostajemy żadnych dodatkowych premii – powiedział Tadeusz Matla z ZUS.
Nie udało nam się ustalić dokładnie jak to jest z premiami w Urzędzie Skarbowym. Po pierwszym stwierdzeniu, że na razie nie ma takich planów w firmie, poproszono nas o przysłanie pytań na piśmie.
W dużych, prywatnych firmach Europy Zachodniej czy Ameryki premia świąteczna jest wyrazem uznania pracodawcy dla pracownika. Otrzymuje ją tuż przed świętami, w kopercie. Premia jest zróżnicowana, w zależności od zasług pracownika. Ci, co dobrze pracowali, mogą liczyć na spore pieniądze, równe nawet rocznym zarobkom.
Jak widać premie są różne w różnych jednostkach. Nie jest to więc wyróżnienie dobrych pracowników, ale sposób na unikanie konfliktów wśród załogi.

Jola Marciniak
Fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …