Wiadukt na Piłsudskiego

Urząd Miasta wybrał wykonawcę projektu bezkolizyjnego skrzyżowania linii kolejowej z aleją Piłsudskiego z uwzględnieniem linii tramwajowej. Za dokumentację miasto zapłaci ponad 933 tysiące złotych brutto.
Ogłoszony po raz drugi przetarg wygrało konsorcjum firm: Konsultacyjne Biuro Projektowe Krzysztofa Żółtowskiego z Gdańska oraz Pracownia Projektowa PROMOST CONSULTING z Rzeszowa. Wykonawca ma czas na przygotowanie projektu do 31 lipca 2009 roku, ale część kosztorysowa ma być gotowa w ciągu czterech miesięcy od podpisania umowy.
Przejazd kolejowy na Piłsudskiego bardzo dokucza płocczanom. To jedna z głównych płockich ulic, fragment drogi krajowej nr 62 w kierunku Warszawy. Kierowcy mają tu do dyspozycji trzy pasy ruchu. Ostatnio podwyższono nawet dopuszczalną prędkość jazdy do 70 km/h. Jednak prawdziwym problemem są pociągi, które skutecznie korkują aleję Piłsudskiego, szczególnie w godzinach szczytu. Płock ma niewiele połączeń kolejowych pasażerskich z Kutnem, jednak pociągów towarowych, szczególnie tych z cysternami do Orlenu nie brakuje.
Taka sytuacja to wynik niezrealizowanych planów sprzed lat, kiedy to Płock miał zyskać połączenie kolejowe w kierunku Warszawy, które omijałoby miasto. Jednak ten plan nie został zrealizowany i tory pozostały w starym miejscu. Gdy powstała aleja Piłsudskiego i rozbudowywały się Podolszyce, Imielnica, Borowiczki, Cekanowo, Słupno, zaczęło w mieście przybywać samochodów. Jest to także droga krajowa. Ruch jest olbrzymi. Do tej pory nie udało się rozwiązać problemu i płocczanie oraz osoby odwiedzające lub przejeżdżające przez nasze miasto muszą stać w korkach i obserwować przesuwające się wagony. Dla niektórych tory w środku miasta to atrakcja turystyczna, która na długo zostaje w pamięci. W innych miastach takie sytuacje zdarzają się tylko na przedmieściach, a nie w centrum.
Dopiero w tym roku udało się przygotować wizualizację i koncepcję wybudowania bezkolizyjnego skrzyżowania Piłsudskiego z torami kolejowymi. Koszt realizacji inwestycji, według przedstawionej na czerwcowej sesji Rady Miasta informacji, to przynajmniej 30 mln złotych. Dokładnie zostanie określony w dokumentacji projektowo – kosztorysowej.  
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

BMW w płockiej policji

Płoccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego dysponują nowym narzędziem do walki z drogowymi piratami. Nieoznakowany …

Sportowy sukces płockich policjantów

Drużyna policjantów z Płocka uczestniczyła w mistrzostwach Polski służb mundurowych w wieloboju siłowym w Toruniu. …