Walka o pieniądze dla Mazowsza

Podczas konferencji prasowej lider mazowieckiej listy Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan mówił o tym, jakie działania chce podjąć PiS w Europarlamencie. Skupił się przede wszystkim na uzyskaniu dofinansowania na kolejową część CPK oraz wprowadzenia do budżetu europejskiego podziału statystycznego Mazowsza. Polityk zaznaczył również, że Unia potrzebuje reform oraz nowego traktatu.
Lider mazowieckiej listy Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan podczas konferencji prasowej podkreślał, jak ważne są tegoroczne wybory do Europarlamentu. Jego zdaniem to najważniejsze wybory europejskie w 15-letniej historii członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Wicemarszałek Senatu przypomniał o założeniach tzw. szprych kolejowych bezpośrednio związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Jedna z nich, zgodnie z założeniami ma przebiegać przez Płock i przybliżyć nasze miasto zarówno do CPK, jak również do Warszawy czy Gdańska. Adam Bielan podkreślał, że europosłowie PiS będą walczyli o unijne dofinansowanie części kolejowej CPK, która jako zgodna z unijnymi wytycznymi może być dofinansowana nawet w 85 procentach.
Kandydat do Europarlamentu przedstawił również informacje na temat działań związanych z użeglowieniem Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy, co również jest niezwykle ważne dla Płocka.

Reklama

Bardzo istotnym zagadnieniem regionalnym dla Prawa i Sprawiedliwości jest podział statystyczny Mazowsza, który nie został uwzględniony w projekcie budżetu unijnego. – Na dzień dzisiejszy z tego powodu tracimy ok. 13 miliardów złotych. Będziemy robić wszystko w ciągu najbliższych 12 miesięcy, żeby w końcowych pracach nad wspólnym budżetem wydzielenie statystyczne zostało uwzględnione, żeby te środki dla województwa mazowieckiego utrzymać. Bez nich będziemy mało konkurencyjni w stosunku do innych województw – mówił Adam Bielan.
Wicemarszałek Senatu podkreślał, że Unia Europejska potrzebuje zmian. Jego zdaniem najważniejsze decyzje we wspólnocie podejmuje Komisja Europejska, która jest mało transparentnym ciałem. – Problemem jest sposób, w jaki Unia Europejska dzieli się kompetencjami pomiędzy poszczególne instytucje oraz nieprzejrzysty i niedemokratyczny sposób podejmowania decyzji – wyjaśnia Adam Bielan. Marszałek widzi również potrzebę przyjęcia nowego traktatu, który zreformowałby Unię Europejską. – Zaproponowaliśmy nowy traktat, który bardzo przejrzyście zdefiniuje, jakie są kompetencje komisji europejskiej, parlamentu europejskiego i parlamentów narodowych – informuje marszałek Adam Bielan. Jego zdaniem najbliższe miesiące rozstrzygną w jakim kierunku będzie podążać Unia Europejska. Właśnie dlatego wybory dla Parlamentu Europejskiego mają tak duże znaczenie.
Do głosowania na listę Prawa i Sprawiedliwości zachęcali również radny sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Milewski oraz płocka radna Wioletta Kulpa. Podnieśli oni również tematy bliskie płocczanom. Chodziło przede wszystkim o skomunikowanie miasta z innymi częściami kraju. Wioletta Kulpa zaznaczyła, że CPK to perspektywa lepszego rozwoju gospodarczego. Jej zdaniem dzięki tej inwestycji możliwe będzie pozyskanie nowych inwestorów, co zahamuje proces wyludniania się miasta i pozwoli zatrzymać w nim młodych ludzi.

tekst i fot. (ek)

Zobacz kolejny artykuł

Na trasę trzeba poczekać

Po raz kolejny płoccy radni rozmawiali o perspektywach budowy trasy szybkiego ruchu S10 w bezpośrednim …