Najnowsze informacje

VIII raz na Płockie Powązki

Po raz kolejny 1 i 2 listopada, przed płockimi nekropoliami pojawią się kwestarze. Politycy, artyści, dziennikarze będą zbierać datki przeznaczone w całości na renowację nagrobków. W tym roku Stowarzyszenie „Starówka Płocka” chce odnowić kolejne zabytkowe nagrobki – Jana i Stanisława Płoskich oraz rodziny Żochowskich.
Inicjatywa powstała w 2000 roku, na wzór warszawskiej kwesty, zainicjowanej przez Jerzego Waldorffa. Płockie Powązki to symboliczna nazwa wszystkich miejskich cmentarzy – od starego i nowego przy al. Kobylińskiego, poprzez cmentarz ewangelicko-augsuburski, prawosławny, mariawicki i wojskowy przy Norbertańskiej. W ciągu kilku lat trwania akcji, konserwacji poddane zostało wiele cennych nagrobków, m.in.: Teresy z Krajewskich Rodzickiej – podkomorzyny zakroczymskiej, pomnik rodziców bł. Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, rodzeństwa Grabskich czyli Orląt Lwowskich, małżonków Macieszów – założycieli TNP, dziadków i rodziców Władysława Broniewskiego, dr. Stanisława Sienickiego – płockiego Judyma, Jana Gugenmusa – artylerzysty, żołnierza kościuszkowskiego i napoleońskiego, Władysława Sztromajera – pierwszego w II RP Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej.
Tuż przed Zaduszkami odnowiony został nagrobek rodziny Lasockich na cmentarzu przy al. Kobylińskiego. Pochowani są w nim rodzice ks. Ignacego Lasockiego, prałata płockiej kapituły katedralnej, twórcy „Stanisławówki” i patrona ulicy położonej obok. Ks. prałat Ignacy Lasocki w 1906 roku założył Płockie Towarzystwo Pomocy dla Uczącej się Młodzieży i kupił opuszczone przez carską armię koszary przy Jachowicza, które przebudował i zamienił na pomagający młodym ludziom zakład wychowawczy „Stanisławówka”.
Pomnik Lasockich, stojący przy głównej alei cmentarza, w połowie drogi do kaplicy, jeden z najpiękniejszych na nekropolii, od lat wymagał renowacji. Figura Chrystusa została pozbawiona ramion. Pomnik powstał pomiędzy 1890 a 1901 rokiem, z piaskowca i marmuru, w warsztacie Wojdygi w Warszawie. Prace konserwatorskie wykonała, tak jak poprzednio, Dorota Rudzińska. Zachowane, brakujące fragmenty figury – dłonie, przekazane przez opiekunów grobu do depozytu urzędu konserwatorskiego w Płocku, konserwatorka scaliła z pozostałą częścią figury. Figura została wzmocniona konstrukcyjnie, oczyszczona, zaimpregnowana i scalona kolorystycznie. Rudzińska zakonserwowała również płytę inskrypcyjną poświęconą ks. Lasockiemu z nagrobka księży prałatów i kanoników kapituły płockiej, znajdującego się tuż przy kaplicy.
W tym roku kwestujący będą mieć jak zwykle puszki z logo akcji. Każdy ofiarodawca otrzyma też pamiątkową pocztówkę. Od początku, nieodpłatnie, wszystkie materiały promocyjne: plakaty, karty, podziękowania, drukuje Adam Łukawski. Puszki to także dar – Andrzeja Drętkiewicza.
– Wokół akcji zgromadziliśmy przez lata wielu ludzi i wiele instytucji wspierających – mówi Dorota Zaremba ze Stowarzyszenia Starówka. – Pomagają nam: Kuria diecezjalna, gmina ewngelicko-augsburska, parafia prawosławna, Wojciech Popielski, płockie media, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Szkoła Podstawowa nr 17, centrum Edukacji Grupa Orlen, TNP, placówki kultury. W tym roku kwestować będą również nowo wybrani parlamentarzyści – posłowie i senatorowie Ziemi Płockiej.
Akcja „Ratujmy Płockie Powązki” spotyka się co roku z wieloma wyrazami sympatii. Organizatorzy są przekonani, że tak będzie i tym razem.  
(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …