Najnowsze informacje

Uwaga na złodziei

Okazja czyni złodzieja. Warto o tym pamiętać szczególnie w przedświątecznej pogoni za zakupami. Podpowiadamy, jak można uniknąć problemów.Najważniejsza jest ostrożność i rozwaga. W równym stopniu powinniśmy uważać co dzieje się na drodze, kiedy prowadzimy samochód jak też gdy przechodzimy przez przejście dla pieszych czy stoimy w kolejce do kasy po dokonaniu przedświątecznych zakupów.
– Portfele powinny być noszone w trudno dostępnych kieszeniach lub koniecznie zapiętych torebkach. Warto pieniądze nosić w mniejszych kwotach, porozkładane w kilku miejscach. Pod żadnym pozorem nie można z kartą bankomatową nosić numeru PIN zapisanego na kartce. Panie powinny pamiętać, by odchodząc od koszyka do sklepowych regałów nie zostawiały w nim torebek. Parkując samochód na parkingu, trzeba schować lub zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty. Kilka dni temu z auta zaparkowanego przed hipermarketem Auchan w Płocku nieznani sprawcy ukradli laptopa – przestrzega oficer prasowy płockiej policji sierż. sztab. Mariusz Gierula. – Odradzam noszenie telefonów komórkowych na tzw. smyczach. W przedświątecznym tłoku w sklepach można go stracić za sprawą złodziei lub po prostu zgubić.
O tym, że pomysłowość przestępców nie zna granic, przekonali się niedawno mieszkańcy jednego z bloków przy ulicy Krótkiej w Płocku. 12 grudnia około godziny 17.00 nieznani sprawcy wykręcili korki elektryczne na klatce schodowej. Później pod pozorem usuwania usterki weszli do dwóch mieszkań. Podczas gdy jeden udawał, że szuka przyczyny awarii, absorbując tym uwagę domowników, drugi przez nikogo nie niepokojony zajął się kradzieżą. Na szczęście łupem złodziei padły niewielkie kwoty pieniędzy.
– Dlatego przede wszystkim należy pamiętać o właściwym korzystaniu z domofonów, zawsze zamykać drzwi do klatek schodowych i nie wpuszczać obcych. Wyjeżdżając na święta pozamykajmy dokładnie drzwi i okna, poprośmy sąsiada, żeby zebrał ulotki pozostawione pod drzwiami, a może nawet zajrzał do naszego mieszkania, zapalił światło. Warto sporządzić spis wartościowych przedmiotów, to pomoże w ich identyfikacji w przypadku kradzieży. Namówmy dzieci, żeby nie chwaliły się świątecznymi wyjazdami i stanem majątkowym rodziny, szczególnie przy obcych osobach. Takie zachowanie również może sprowokować włamywaczy – dodaje Mariusz Gierula.
Na koniec jeszcze kilka słów do kierowców. W czasie świątecznych podróży warto zdjąć nogę z gazu. Ruch na drogach jest znacznie większy niż zwykle, poza tym wyjeżdża wielu niedoświadczonych kierowców. Nie warto też siadać za kierownicą pod wpływem alkoholu. Można nie tylko stracić prawo jazdy, ale też zrobić krzywdę przypadkowym osobom, w tym najbliższym członkom swojej rodziny. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …