Najnowsze informacje

Urząd pracy tylko dla płocczan

W ubiegłym tygodniu płoccy radni zdecydowali o utworzeniu Miejskiego Urzędu Pracy. Placówka będzie miała swoją siedzibę w dawnym budynku Petrobudowy przy 3 Maja 16.
Wątpliwości związane z utworzeniem urzędu pracy tylko dla bezrobotnych mieszkańców Płocka mieli radni Platformy Obywatelskiej. Według nich wystarczy obecnie funkcjonujący Powiatowy Urząd Pracy, który obsługuje płocczan i mieszkańców powiatu. Natomiast pieniądze, które pochłonie funkcjonowanie MUP lepiej przeznaczyć na tworzenie infrastruktury w Płockim Parku Przemysłowo – Technologicznym.
Miejski Urząd Pracy ma ściślej współpracować z jednostkami samorządowymi, takimi jak MOPS oraz wpływać na dostosowanie kierunków kształcenia w płockich szkołach do potrzeb rynku pracy. Funkcjonowanie urzędu ma także ułatwić pozyskiwanie środków finansowych z Unii Europejskiej. Jednak głównymi zadaniami będzie aktywizowanie bezrobotnych płocczan do podejmowania własnej działalności gospodarczej i organizowanie kursów, pozwalających na dostosowanie umiejętności zawodowych do potrzeb rynku pracy. Istotne jest również to, że bezrobotni zarejestrowani w MUP będą otrzymywali zasiłek jedynie przez pół roku. Wynika to z obowiązujących przepisów.
Koszt przystosowania budynku przy 3 Maja 16 to 400 tysięcy złotych. Jednak w obiekcie oprócz MUP swoje siedziby w przyszłości będzie miała delegatura Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Państwowej Komisji Wyborczej. Będą także powierzchnie do wynajęcia pod cele komercyjne.
W Miejskim Urzędzie Pracy będzie pracowało 50 osób. Połowa z nich przejdzie z Powiatowego Urzędu Pracy. Co miesiąc na funkcjonowanie instytucji miasto będzie przeznaczało z budżetu 2,2 mln zł. Obecnie do funkcjonowania PUP płoccy podatnicy dopłacają miesięcznie 1,4 mln zł.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …