Tryptyk o Marcinie Kamińskim

8 listopada o godzinie 18.00 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej będzie miał swoją premierę Płocki Tryptyk o Marcinie Kamińskim. Organizatorami koncertu są Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra i Impresariat Muzyczny Pro Art z Białegostoku.

Przed publicznością wystąpią muzycy Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Na fortepianie zagra Tadeusz Trojanowski. W programie koncertu są: In Stilo, suita Marcina Kamińskiego i fragmenty jego wspomnień oraz Witraże, Pro Memoria Tadeusza Trojanowskiego. Poprowadzi go Lidia Maria Trojanowska.
Doktor Marcin Kamiński przez wiele lat był dyrektorem szkoły muzycznej i członkiem Płockiego Towarzystwa Muzycznego. Urodził się w 1913r. Ukończył Instytut Muzyczny w Katowicach, uzyskał maturę w gimnazjum i w 1934 został przyjęty do Państwowego Śląskiego Konserwatorium Muzycznego w Katowicach, do klasy fortepianu prof. Aleksandra Brachockiego (ucznia I. J. Paderewskiego). W 1938 r. dostał dyplom nauczycielski, a rok później – dyplom pianisty. Już po wojnie (1948 r.) uzyskał także dyplom z kompozycji w klasie prof. Bolesława Woytowicza.
Pracę zawodową rozpoczął w 1936r. w Prywatnej Szkole Muzycznej w Cieszynie. Dzięki niemu w Gliwicach powstały pomniki Chopina (1949r.) oraz Mickiewicza (1956r.). Tutaj założył też Instytut Muzyczny (późniejsza PSM I i II °), wspierał powstanie Operetki Śląskiej.W historii tego miasta zapisał się jako wybitny społecznik działający na rzecz kultury muzycznej Śląska. W 1964 r. przyjechał do Płocka i objął stanowisko dyrektora P.S.M. I st. Dzięki niemu rozwinęła się działalność Płockiego Towarzystwa Muzycznego i Społecznych Ognisk Muzycznych na terenie Gostynina i Sierpca, a Płock zyskał Orkiestrę Kameralną (1977r). Działał też w Kole Łowieckim im. św. Huberta w Płocku i w Zarządzie Wojewódzkim PZŁ. Za zasługi dla rozwoju łowiectwa został uhonorowany najwyższym odznaczeniem PZŁ „Złom”. Jest autorem Hejnału Koła Łowieckiego „Hubert” w Płocku, o którym napisał: „Niech ten sygnał będzie dla naszego Koła im. św. Huberta piękną oprawą każdej uroczystości, stwarza urokliwą scenerię, upiększa przeżycia myśliwskie, oddaje pokłon zwierzynie, dodaje zapału do pracy dla dobra łowiectwa i przyrody. Niech pod tym sygnałem następują zaślubiny na wieki duszy myśliwskiej z przyrodą.”
Marcin Kamiński zmarł w Płocku 21 sierpnia 1990r. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym. Zostawił wiele kompozycji instrumentalnych i wokalnych, m.in.: Poemat symfoniczny Wyklęci (1947), Tryptyk dziecięcy na orkiestrę (1948), Suitę symfoniczną Śladami Fryderyka (1949), Sagę o Bolesławie Krzywoustnym (1984), Kolędę pastuszka (1940), Cykl pieśni (1944), Kwiaty – cykl pieśni do słów: K. Iłłakowiczówny i A. Asnyka (1974), Kantatę do wiersza A. Mickiewicza – Oda do młodości na chór mieszany, bas solo i orkiestrę (1957), Rapsod – o romańskich drzwiach płockiej Katedry (1981), Oratorium Rok 1237 – lokacja Płocka” (1986-1987). W 1975 roku powstał Tryptyk Płocki na orkiestrę.
Marcin Kamiński jest też patronem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu. Pomysłodawca koncertu – Tadeusz Trojanowski – jednym z pierwszych uczniów dra Marcina.    
Lena Szatkowska

Zobacz kolejny artykuł

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko …

Dzieci i młodzież bez biletu

Od minionej soboty, 1 września wszystkie dzieci w wieku do 7 lat, a także uczniowie …