Trawniki dla dzieci

Już po raz trzeci została przeprowadzona w Płocku kampania społeczna „Trawniki dla dzieci – kupy do śmieci”. Uroczyste podsumowanie z udziałem dzieci – uczestników akcji odbyło się w auli Urzędu Miasta.
Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Zespół Profilaktyki Straży Miejskiej w Płocku przy wsparciu Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Płocka i Stowarzyszenia „Płock Przyjazny Psom”. – Dwie poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, o czym świadczyła duża ilość placówek i dzieci zaangażowanych w przeprowadzenie tego przedsięwzięcia – informują organizatorzy akcji Agnieszka Andrzejewska i Bartosz Wielkopolski z zespołu profilaktyki straży miejskiej.
Kampania „Trawniki dla dzieci – kupy na śmieci” była realizowana dwuetapowo.
Pierwszym etapem był konkurs plastyczny dla wszystkich uczniów klas I – IV szkół podstawowych z Płocka. – Zadaniem dzieci było stworzenie plakatu apelującego do właścicieli czworonogów, aby sprzątali po swoich pupilach. Najlepsze prace zostały wydrukowane na plakatach promujących akcję. Plakaty przekazaliśmy administracjom poszczególnych osiedli w celu umieszczenia ich na drzwiach klatek schodowych, co w bezpośredni sposób będzie oddziaływać na właścicieli psów – dodają organizatorzy.
Autorzy najlepszych prac – w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I – II oraz III – IV – otrzymali nagrody rzeczowe. Organizatorzy przyznali także wyróżnienia. – Bardzo często rozmawiamy w Urzędzie Miasta o czystości, ekologii, czystym powietrzu. Uważam, że akcja „Trawniki dla dzieci – kupy do śmieci” przyczyni się do tego, że właściciele psów częściej będą sprzątali po swoich czworonogach – mówi zastępca prezydenta Płocka Piotr Dyśkiewicz.
Specjalne wyróżnienia przyznało także stowarzyszenie Płock Przyjazny Psom – obok Komunikacji Miejskiej jeden z partnerów akcji. Członkowie stowarzyszenia również włączyli się w akcję rozstawiając na płockich osiedlach tabliczki zachęcające właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach.
Drugim etapem akcji było stworzenie przez dzieci tabliczek zawierających rysunek i hasła związane z kampanią. W związku z dużym zainteresowaniem w tym roku szkolnym do udziału w kampanii zostały wytypowane: Miejskie Przedszkola nr 5, 37, 17, 27, 19, 4, 6 oraz Szkoły Podstawowe nr 8, 22, 11, 2, 17. – W tegorocznej akcji brało udział 600 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych na największych płockich osiedlach, tam gdzie najczęściej ludzie wyprowadzają swoje psy – mówi Bartosz Wielkopolski.
Z każdej z tych palcówek zostały zgłoszone po dwie grupy-klasy, które były przedstawicielami swojego przedszkola lub szkoły. Dla uczestników tego etapu akcji również przewidziano nagrody. Oprócz dyplomów, słodyczy oraz odznak „Strażnika przyrody” były to drukarki komputerowe.
Strażnicy miejscy zwracają uwagę, że z problemem psich odchodów spotykają się nie tylko w czasie służby, ale także w czasie prywatnym, tak jak każdy mieszkaniec naszego miasta. Za niesprzątnięcie po swoim psie właściciel może zostać ukarany mandatem w kwocie do 500 złotych. – Samo karanie to jednak za mało. Trzeba edukować mieszkańców. Wbrew pozorom akcja informacyjna musi być skierowana do dorosłych, dlatego jej ambasadorami zostały dzieci. One są doskonale wyedukowane i apelują do dorosłych o sprzątanie po czworonożnych pupilach – mówi Agnieszka Andrzejewska. – W odchodach psów znajdują się szkodliwe bakterie, jaja pasożytów. Chcemy, żeby dzieci mogły bawić wszędzie i wracały po zabawie do domu czyste, bezpieczne, zdrowe.
Warto pamiętać, że woreczki z nieczystościami po czworonogach można wyrzucać do wszystkich koszy ulicznych lub kontenerów na odpady zmieszane.
Jednym z patronów medialnych akcji straży miejskiej jest Tygodnik Płocki.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Przetarg na remont mostu

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na remont mostu im. Legionów Piłsudskiego. W ramach prac drogowcy …