Tęczowe piosenki Jana Wojdaka

W ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Tęczowe piosenki Jana Wojdaka” w Soczewce odbyły się eliminacje do koncertu finałowego w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności sceniczne i wokalne. Jury wyłoniło dziesięcioro najlepszych, którzy zaśpiewają w Krakowie.
– W IX edycji „Tęczowych piosenek Jana Wojdaka” obowiązuje repertuar piosenek z 10 płyt kompozytora. Wykonawcami utworów na płytach są zwycięzcy kolejnych edycji. Jesteśmy jednym z ośmiu ośrodków w Polsce, w którym po raz trzeci odbywają się eliminacje do festiwalu. Przybywają do nas osoby z terenu całego Mazowsza oraz Kujaw. W tym roku zarówno soliści, jak i grupy wokalne zmierzyły się w 5 kategoriach wiekowych – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Soczewce Katarzyna Ludwiczak.
Poziom występów jurorzy ocenili bardzo wysoko, choć oczywiście niektórym uczestnikom przeszkadzała trema oraz fakt pierwszego publicznego wystąpienia. – W czasie tych przesłuchań spotykamy 7-letnie dziewczynki, które śpiewają o miłości, starając się interpretować repertuar Waweli i wsłuchując się w lidera zespołu Wawele – jest to więc pewna forma naśladownictwa. Mało jest i troszkę nam brakowało, takiego ekspresyjnego przekazu niektórych utworów, brakuje własnej interpretacji. Ale sądzę, że z biegiem lat, jest to także myślę związane z pracą z instruktorem, te umiejętności zostaną pozyskane. Jest szansa, że dzieci dysponujące głosem wyrosną na młodzież, a z młodzieży z kolei na rasowych wokalistów. Okazuje się, że u starszych uczestników częściej widać brak ekspresji, a mniejsze dzieci nie mają tych zahamowań i są w stanie nas bardziej zainteresować – mówi przewodniczący jury Jan Targowski.
Uczestnicy śpiewali piosenki „Waweli”, które były wielkimi przebojami, a pamiętają je na pewno ich rodzice. Na finał do Krakowa przyjadą wykonawcy z całej Polski, z wielu eliminacji, dlatego trzeba się liczyć z możliwością porażki. Jednak wszyscy są zwycięzcami, ponieważ chcą śpiewać, uzupełniając swoją wiedzę i kulturę muzyczną. Jednym z jurorów będzie także Jan Wojdak, który stworzył przeszło 300 utworów, jest więc z czego wybierać, choć w Soczewce kilka piosenek powtórzyło się, a jedna z uczestniczek zaśpiewała taką piosenkę, której nawet nie pamiętali sami jurorzy.
– Przygotowywałam się do tego konkursu 2 miesiące i cieszę się, że udało mi się już po raz trzeci zdobyć przepustkę na konkurs główny do Krakowa. Mam nadzieję, że osiągnę sukces, bo do tej pory nie miałam tam nagrody, zabrakło szczęścia i zjadła mnie trema. Śpiewam już od 7 roku życia, a ćwiczę w Spółdzielczym Domu Kultury w Płocku – mówi Aleksandra Marciańska.
Osoby wytypowane przez jurorów nie są zwycięzcami, lecz wokalistami które znalazły uznanie i mają szansę powalczyć w Krakowie. Stają w szranki artystyczne, ale co z tego wyniknie nie wiadomo. Sztuka to nie apteka i nie da się wyliczyć ich szans. Trzeba zainteresować sobą zarówno jurorów, jak i publiczność. Niektórzy z jury będą oceniać także w konkursie głównym, ale dołączą do nich także sędziowie z innych ośrodków z całej Polski.
– Wielkie słowa uznania należy się dla pani dyrektor GOK, która wniosła wielki wkład w przygotowanie tego spotkania, które z roku na rok przyciąga większą rzeszę uczestników – podsumowuje przewodniczący jury.
Każdy z wykonawców został uhonorowany dyplomem uznania za występ w eliminacjach, a 10 szczęśliwców pojedzie na koncert do Krakowa. W jury zasiadali: Jan Targowski – przewodniczący, dziennikarz Polskiego Radia Łódź, Aleksander Pałac – dziennikarz TVP z Warszawy oraz Leszek Bonar z TVP 3 Łódź.
Do konkursu głównego zakwalifikowali się: Sylwia Jurek z Iłowa, Idalia Czarnecka z Kowalewa Pomorskiego, Sandra Chabowska ze Świeńcieńca, Dominika Jeznach z Iłowa, Katarzyna Szczepańska z Włocławka, Aleksandra Podwójci z Płocka, Justyna Gęsicka z Wylazłowa, Katarzyna Golomska z Kowalewa Pomorskiego, zespół „Alter Ego” z Iłowa oraz Aleksandra Marciańska z Płocka.   
Marcin Śmigielski

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …