Tęczowe Ole jadą do Krakowa

W ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Tęczowe piosenki Jana Wojdaka”, w Soczewce odbyły się eliminacje do koncertu finałowego w Krakowie. Młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, spośród których jury wyłoniło dziewięcioro najlepszych. Ośrodek kultury w Soczewce odwiedził lider zespołu „Wawele” Jan Wojdak.

Eliminacje przeprowadzane są w 8 ośrodkach w kraju, w tym także w Gminnym Ośrodku Kultury w Soczewce. To właśnie do tej miejscowości od kilku już lat przyjeżdżają młodzi artyści z Płocka, Ciechanowa czy Włocławka. Szefem artystycznym festiwalu jest Jan Wojdak.
Znany muzyk i kompozytor daje szansę zaprezentowania swojego talentu dzieciom i młodzieży z mniejszych ośrodków kultury. Za swoją działalność właśnie od najmłodszych dostał specjalne odznaczenie i jest w kręgu kawalerów „Orderu uśmiechu”. – Jest to festiwal bardzo znaczący w Polsce, ponieważ wywodzą się z niego znani na rynku muzycznym artyści – podkreśla Jan Wojdak. – Festiwal ma głównie popularyzować śpiewanie i pomagać zdolnej młodzieży zaistnieć na rynku muzycznym. Oprócz nagród rzeczowych, zapewniam finalistom opiekę artystyczną. Takie osoby mają szansę zaśpiewania w studiu z profesjonalnymi muzykami. Co roku wydawana jest płyta „Piosenki festiwalowe”, na których znajdują się piosenki w wykonaniu finalistów. Zwycięzcy występują również podczas koncertów „Waweli”.
W trakcie eliminacji jurorzy oceniają głównie zdolności wokalne uczestników. Jak zaznacza Jan Wojdak, poziom uczestników we wszystkich ośródkach jest zróżnicowany, ponieważ na eliminacje może zgłosić się każdy. Dodaje, że w Soczewce były i słabe, ale i bardzo dobre występy. Aby wziąć udział w eliminacjach wystarczy przygotować dwie piosenki. Repertuar wybiera Jan Wojdak, głównie spośród swoich kompozycji. – W Krakowie poziom jest już bardzo wysoki, dorównujący festiwalom w Sopocie i Opolu – komentuje kompozytor. Czy Jan Wojdak ma już swojego faworyta? – Muszę posłuchać wszystkich uczestników, we wszystkich ośrodkach w kraju i dopiero mogę wyrobić sobie jakieś zdanie – dodaje. Na festiwalu występują głównie dziewczęta. Zdaniem lidera zespołu „Wawele” chłopcy w tym czasie przechodzą mutację głosu, a poza tym dziewczynki są bardziej śmiałe.
Każdy z 30 wykonawców został uhonorowany dyplomem uznania za występ w eliminacjach, a 9 szczęśliwców pojedzie na koncert do Krakowa. Przewodniczącą jury była piosenkarka Arisa Dori, w jego skład weszli również Leszek Bonar z łódzkiego oddziału TVP3 oraz Aleksander Pałac z TVP Warszawa.
Do konkursu głównego zakwalifikowali się: w kategorii wiekowej 8-10 lat – Oliwia Rochnowska, Beata Arkuszewska oraz Dominika Piotrowska, spośród 12 i 13-latków najlepiej zaprezentowali się Mateusz Jankowski i Dominika Jeznach, w kategorii IV (14-16 lat) zwyciężyły Martyna Jeznach i Kinga Brudnicka. W najstarszej kategorii wiekowej (według jurorów) najlepiej zaśpiewały Aleksandra Art oraz Aleksandra Marcjańska.
Aleksandra Art na eliminacje przyjechała z Płocka. – Śpiewanie zawsze było moją pasją, od wielu już lat występuję w zespole „Dzieci Płocka”, chodzę również do szkoły muzycznej. To pierwsze takie eliminacje w moim życiu. Bardzo się cieszę, że zakwalifikowałam się do finału, jestem mile tym faktem zaskoczona.
Mimo tego, że uczestniczka miała tremę udało jej się przezwyciężyć emocje i wystąpi 15 listopada podczas finału w Krakowie.
Marcin Śmigielski

Zobacz kolejny artykuł

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Płocku

W Płocku – na zaproszenie PKN ORLEN – wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko …

Dzieci i młodzież bez biletu

Od minionej soboty, 1 września wszystkie dzieci w wieku do 7 lat, a także uczniowie …