Tańce, śpiewy i degustacja

15 listopada w hali sportowej w Nowej Górze odbył się IV Powiatowy Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych połączony z IV Jarmarkiem Kasztelańskim. W przeglądzie śpiewały i tańczyły zespoły ludowe działające na terenie powiatu płockiego. Dodatkowo można było zobaczyć występ Ludowego Zespołu Artystycznego „Kasztelanka” z Domu Kultury w Sierpcu i skosztować regionalnych potraw.

Zaprezentowało się 21 zespołów i kapel ludowych, zarówno tych dziecięcych i młodzieżowych, jak i dorosłych. Impreza miała charakter przeglądu, dlatego jury nie oceniało poszczególnych występów, jak to się dzieje podczas konkursów, przyznało jedynie wyróżnienia.

W kategorii grup dziecięcych wystąpił zespół „Łętowiaczek” z gminy Bodzanów. Powstał w 2003 r., a jego założycielem i pierwszym opiekunem był ówczesny nauczyciel muzyki Marcin Jędrzejewski. Tworzą go uczniowie z klas IV – VI (głównie dziewczęta). Podczas cotygodniowych zajęć dodatkowych poznają piosenki z bardzo różnego repertuaru – od pieśni patriotycznych po utwory rozrywkowe. Zespół nagrał dotychczas trzy płyty: „Najpiękniejsze kolędy”, „Kolędy w naszym stylu” i „Przeboje na dziś i na jutro”.
Jurorzy docenili także zespół ludowy „Dzieci Ziemi Łąckiej”. Istnieje od 2003 r. i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łącku. Repertuar zespołu stanowią popularne polskie piosenki i tańce ludowe w wykonaniu głównie dzieci ze szkoły podstawowej z własną kapelą instrumentalną. – Od tego roku mamy więcej członków, oprócz grup „Łowickiej” i „Krakowskiej” ruszyła także grupa „Księstwa Warszawskiego”. Podczas tegorocznego festiwalu „Od Kujawiaka do Oberka” już po raz kolejny zdobyliśmy nagrodę publiczności – mówi Karina Mesjasz, instruktor i opiekun zespołu.
Trzecie wyróżnienie otrzymał lokalny zespół wokalno-instrumentalny „Bogdanki”, działający przy Gimnazjum w Nowej Górze.
W kategorii zespołów dojrzałych już po raz czwarty z rzędu liderem było „Czermno” – zespół i kapela ludowa. Jak podkreśla kierownik zespołu Marzena Ledzion, „Czermno” jest autentycznym zespołem ludowym, tzn. prezentuje folklor autentyczny, niestylizowany. – Występujemy w naszych regionalnych strojach czermnowskich. Wszystkie piosenki, przyśpiewki, tańce przekazuje nam najstarsze pokolenie. Od lat są niezmienne, ponieważ nie mamy żadnego choreografa. Jesteśmy mieszkańcami regionu sannicko-gąbińsko-czermnowskiego, gdzie od wielu pokoleń pielęgnowane są tradycje ludowe. Nasz zespół jest wielopokoleniowy – dodaje.
„Teodorki” z Nowej Góry mają w swoim programie artystycznym widowiska teatralno-obrzędowe oraz na koncie wiele sukcesów. W tej edycji przeglądu zdobyły kolejne wyróżnienie.
Wyróżnienie otrzymał także zespół śpiewaczy „Staroźrebianki”, który istnieje od 1991 roku. Działa i śpiewa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Staroźrebach. Swoimi występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe, wojewódzkie a nawet ogólnopolskie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień.
Członkinie zespołu „Staroźrebianki” prezentowały swojskie wyroby, kiełbasy, szynki, kaszanki, salcesony i upieczony w domowym piecu chleb. – Są to bardzo smaczne i zdrowe wyroby przygotowane przez wiejskiego rzeźnika i nie zawierają polepszaczy – podkreślały. Stoisko cieszyło się niebywałym zainteresowaniem.
Organizatorzy przeglądu to: Starostwo Powiatowe w Płocku, Urząd Gminy w Staroźrebach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Staroźrebach.
Marcin Śmigielski

Zobacz kolejny artykuł

BMW w płockiej policji

Płoccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego dysponują nowym narzędziem do walki z drogowymi piratami. Nieoznakowany …

Sportowy sukces płockich policjantów

Drużyna policjantów z Płocka uczestniczyła w mistrzostwach Polski służb mundurowych w wieloboju siłowym w Toruniu. …