Najnowsze informacje

Taksówki na sesji

Zacznijmy od zakazu umieszczania reklam na plafonach, gdzie oprócz napisu TAXI i nazwy oraz numeru telefonu korporacji nie powinno nic widnieć. Reklam też nie będzie można umieszczać na przednich prawych i lewych drzwiach, gdzie mają się jedynie znajdować numery taksówek nadawane w Urzędzie Miasta. Oznaczenia znikną także z szyb, co jest zgodne z przepisami o ruchu drogowym. To ograniczy taksówkarzom możliwoœci dodatkowego zarobku z reklam.
Zacznijmy od zakazu umieszczania reklam na plafonach, gdzie oprócz napisu TAXI i nazwy oraz numeru Zacznijmy od zakazu umieszczania reklam na plafonach, gdzie oprócz napisu TAXI i nazwy oraz numeru telefonu korporacji nie powinno nic widnieć. Reklam też nie będzie można umieszczać na przednich prawych i lewych drzwiach, gdzie mają się jedynie znajdować numery taksówek nadawane w Urzędzie Miasta. Oznaczenia znikną także z szyb, co jest zgodne z przepisami o ruchu drogowym. To ograniczy taksówkarzom możliwości dodatkowego zarobku z reklam.
Przejdźmy jednak do sprawy najważniejszej, czyli opłat. Pierwsza zmiana to taryfa nocna obowiązująca od godziny 22.00 do 6.00, a nie jak dotychczas od 23.00 do 5.00. Była propozycja, żeby taryfa nocna obowiązywała od 22.30 do 5.30, ale prezydent Mirosław Milewski twardo stanął na stanowisku, że kodeks pracy wyraźnie reguluje sprawę pracy w godzinach nocnych i taksówkarzy też to musi dotyczyć. Tak więc koszty z tym związane poniosą osoby, które kończą pracę o 22.00 lub zaczynają o 6.00 i korzystają z taksówek.
Opłata początkowa czyli wynajęcie taksówki i przejazd pierwszego kilometra to 4 złote. Za każdy 1 km przejechany w pierwszej strefie w godzinach od 6.00 do 22.00 zapłacimy 1,80 zł. Za przejazd 1 km w pierwszej strefie w godzinach od 22.00 do 6.00 w dni powszednie oraz w niedziele i święta przez całą dobę ustalono stawkę 2,70 zł.
Za przejazd 1 km przy wyjazdach poza granice pierwszej strefy w dni powszednie w godzinach od 6.00 do 22.00 – 3,60 zł, a w godzinach od 22.00 do 6.00 oraz w niedziele i święta przez całą dobę – 5,40 zł. Opłata za 1 godzinę postoju wynosi 30 złotych, dopłata za nietypowy bagaż 5 złotych. Przedstawione ceny są maksymalne i ich naruszenie będzie stanowiło podstawę do cofnięcia licencji. Uchwała ma wejść w życie 1 lutego i obowiązywać przez okres pół roku.
Półroczny okres obowiązywania uchwały o opłatach i podziale miasta na strefy 1 i 2 ma pozwolić na przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, tak żeby w przyszłości rozszerzyć strefę 1 na obszar w granicach administracyjnych miasta. Na razie władze troszczyły się jedynie o los taksówkarzy, zapominając zapytać o zdanie mieszkańców. Także taksówkarze nie próbowali zebrać opinii wśród swoich klientów. Tak więc mieszkańcy takich dzielnic jak Borowiczki czy Góry lub Ciechomice nadal mieszkają w strefie taxi 2.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …

Medal „Laude Probus” dla kuszników i autorki

Do grona laureatów honorowego wyróżnienia – medalu „Laude Probus” dołączyli nowi uhonorowani. „Zasługującymi na pochwałę” …