Ta jednak powstanie

Stowarzyszenia katolickie oraz wierni modlący się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku protestują przeciwko budowie stałej sceny na głównym placu Starówki. Scena ma powstać kilka metrów od drzwi sanktuarium. Wierni obawiają się, że głośne imprezy będą im przeszkadzały w modlitwie. W ubiegłym tygodniu do prezydenta Płocka Mirosława Milewskiego trafił list protestacyjny z podpisami osób odwiedzających świątynię. Podczas spotkania w Urzędzie Miasta obie strony wyłożyły swoje racje. Za kilkanaście dni ma odbyć się ponowne spotkanie, podczas którego ratuszowi architekci przedstawią dokładną lokalizację sceny.
Co do tego, że scena powstanie, nie ma wątpliwości. Trzeba tylko jeszcze ustalić jej ostateczną lokalizację.
Na ubiegłotygodniowe spotkanie w ratuszu prezydent zaprosił księdza kustosza oraz siostry z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, przedstawicieli Kurii Biskupiej, proboszcza fary oraz przedstawicieli stowarzyszeń katolickich.
– Prezydent przedstawił uzgodniony z konserwatorem zabytków projekt sceny oraz koncepcję jej funkcjonowania – mówi dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Ewa Adasiewicz. – Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze, obie strony przedstawiły swoje racje – zakonnice są zaskoczone zainteresowaniem mediów, wyjaśniając że przedstawiciele władz miasta rozwiali wszelkie wątpliwości.
Problem Starego Rynku wracał do tej pory zawsze wiosną, gdy na wprost wejścia do sanktuarium stawała obskurna scena, na której odbywały się niektóre imprezy. Teraz scena ma być kameralna, a przede wszystkim estetyczna. Ma mieć wymiary 4,7 m na 7 m i około trzech metrów wysokości z zadaszeniem.

– Już same wymiary sceny określają, jakie imprezy mogą się na niej odbywać. Będą to koncerty o charakterze kameralnym, tak jak Letni Festiwal Myzyczny organizowany przez Płocką Orkiestrę Symfoniczną, koncerty jazzowe. Planujemy też na tej scenie występy uczniów płockiej Szkoły Muzycznej bądź przedszkolaków. Na pewno nie będzie imprez rockowych czy hiphopowych. Zależy nam na tym, żeby nagłośnienie podczas koncertów nie było dokuczliwe dla osób przebywających w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – dodaje Ewa Adasiewicz.
Z dużych imprez na Starym Rynku na pewno pozostanie Sylwester przed Ratuszem, ale do tej głośnej zabawy w tę wyjątkową noc nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Inne imprezy będą się odbywały w amfiteatrze czy na plaży nad Wisłą.
Imprezy na Starym Rynku nie będą też kolidowały z nabożeństwami odprawianymi w sanktuarium czy kościele farnym. Teraz jedynie architekci miejscy muszą dokładnie wyznaczyć lokalizację sceny. Na razie ścierają się dwie opinie. Według jednej, nowa scena powinna stanąć, patrząc od strony ratusza, przed poidełkiem, według drugiej koncepcji powinna znaleźć się za poidełkiem. W obu przypadkach będzie dużo miejsca dla publiczności, która będzie mogła stać czy siedzieć wokół podestu. Tak więc nowa scena ma szansę stać się centrum życia kulturalnego na Starym Rynku nie tylko latem. Może być na przykład wykorzystywana z powodzeniem w czasie corocznej Wigilii przed Ratuszem.

(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Spotkanie z płockimi kombatantami

Tradycyjnie we wrześniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotyka się z przedstawicielami płockich kombatantów, osób represjonowanych, …

Płocki Urząd Skarbowy z kolejnym wyróżnieniem

Przedsiębiorcy ponownie docenili współpracę z płockim Urzędem Skarbowym. Po raz kolejny przyznali certyfikat „Urząd Skarbowy …