Szukali szpiega

Blisko setka harcerzy wzięła udział w niecodziennym rajdzie „Szpion reaktywacja”. Zwycięzcą rajdu okazała się 16 Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Przyjaciele z Lelic” z Hufca ZHP Sierpc.
Rajd zorganizowali Krąg Instruktorów i Starszyzny „Niezbędnik” oraz Komenda Hufca ZHP Płock. A wzięli w nim udział harcerze z Płocka, Sikorza, Lelic, Kutna, Łowicza, Przasnysza, Makowa Mazowieckiego i Ciechanowa.
Całe przedsięwzięcie było utrzymane w konwencji szpiegowsko-konspiracyjno-detektywistycznej. Wszystkie punkty programu dotyczyły zdemaskowania tytułowego szpiega. Uczestnicy musieli znaleźć jak najwięcej punktów rozmieszczonych w mieście, gdzie za prawidłowo wykonane zadania otrzymywali informacje mogące pomóc w zdemaskowaniu szpiega. Oprócz tego mogli zdobywać dodatkowe punkty, przesyłając zdjęcia „złapanego” w mieście innego patrolu.
Informacje na temat szpiega harcerze odkrywali np. w zębie albo w nagranej po rosyjsku wiadomości na poczcie głosowej. Na Kopcu Harcerzy musieli wykonać frotaż odcisków butów pozostawionych przez szpiega. A na jednym z punktów należało zszyć ranę „postrzałową”, ale wcześniej trzeba było z niej wyjąć kulę, w której była informacja o szpiegu. Ten punkt był przygotowany we współpracy z płockim WOPR. Uczestnicy rajdu odwiedzili również Wzgórze Tumskie i katedrę.
Harcerze w ramach rajdu mieli okazję spotkać się z naczelniczką ZHP harcmistrzynią Anną Nowosad, która była patronem rajdu, z aspirantem Krzysztofem Rogowskim z Komendy Miejskiej Policji w Płocku, który zaznajomił harcerzy z tematem cyberprzemocy. Uczestnicy rajdu wzięli też udział w koncercie zespołu Reszta Pokolenia i obejrzeli tresurę psów szkoły „Kamabeda”.
Ostatecznie rajd wygrała 16 Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Przyjaciele z Lelic”, która w nagrodę otrzymała puchar ufundowany przez Komendanta Miejskiego Policji w Płocku.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Uratowali 28-latka

Szybka reakcja gostynińskich policjantów zapobiegła tragedii. Odnaleźli w lesie 28-latka, który chciał targnąć się na …