Najnowsze informacje

Szlaki do jazdy konnej

Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego kończy właśnie przygotowywanie mapy szlaków konnych. Jak zapowiada Katarzyna Mikołajczyk, która koordynuje cały projekt, już niebawem zakończone zostanie oznakowanie terenu, po którym biegł będzie szlak jeździecki.

Pomysł, aby w okolicach Gostynina powstały szlaki do jazdy konnej, ma już kilka lat. Na tym terenie bowiem nie tylko nie brakuje odpowiednich dróg, ale także małych stadnin koni. Ich właścicielom zależy na tym, aby jazda konna była promowana. Gdy więc SGTPG podjęło temat tworzenia szlaków konnych, odzew był niemal natychmiastowy. Na współpracę ze stowarzyszeniem zdecydowało się wiele gospodarstw agroturystycznych. Nawet, jeśli nie ma w nich koni, to są miejsca noclegowe dla ludzi, stajnie dla koni czy miejsca do ich wypasu.
Realizację projektu rozpoczęto w ubiegłym roku, m.in. przygotowano mapę GPS: – Od początku września zajmujemy się oznakowaniem szlaków konnych – mówi Katarzyna Mikołajczyk. – Muszą być do tego odpowiednie warunki atmosferyczne, ponieważ oznaczenia wykonywane są w terenie, na drzewach, więc powinno być wówczas w miarę sucho. Ale mapę szlaków konnych będzie można znaleźć także w internecie, na stronie naszego stowarzyszenia. To ułatwi wszystkim chętnym planowanie jazdy. Poza tym w przyszłym roku planujemy wydanie broszury z mapą i informacjami o szlakach. Mamy nadzieję, że organizacja szlaków jeździeckich jest dobrym pomysłem na rozwój turystyki w naszym regionie.
Podczas prac w terenie czasami okazuje się, że niektóre założenia trzeba zweryfikować, gdy na przykład szlak konny biegnie zbyt blisko ruchliwej trasy samochodowej. Zmiany będą jednak niewielkie: – Staramy się tak zaplanować szlak, aby wszystkie gospodarstwa posiadające konie do jazdy konnej, znalazły klientów – zapewnia K. Mikołajczyk. – Ponadto trasę musimy także ustalać z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz pozostałymi właścicielami dróg. Wszyscy muszą wyrazić zgodę na to, aby na danej drodze znajdował się szlak jeździecki.
Wiele wskazuje na to, że gostyniński szlak konny będzie oznaczony numerem 2 na mapie szlaków jeździeckich w Polsce. Wtedy jego promocja będzie miała charakter ogólnopolski. Ponadto stowarzyszenie będzie starało się o środki na szkolenia dla instruktorów jeździectwa.
Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego istnieje od 1996 r. Tworzą je miasta i gminy: Gostynin, Płock, Kowal, Gąbin, Łąck, Nowy Duninów, Iłów, Sanniki, Słubice, Szczawin Kościelny, Baruchowo, Włocławek oraz powiaty płocki i gostyniński. Stowarzyszenie zajmuje się czynną promocją regionu, popularyzuje różne formy turystyki na terenie Pojezierza Gostynińskiego oraz prowadzi szeroką edukację związaną z ochroną środowiska i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego. Opracowanie trasy szlaków konnych jest kolejną inicjatywą, która ma zachęcić mieszkańców Ziemi Gostynińskiej i całej Polski do odwiedzania malowniczych terenów pojezierza.     (eg)

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …