Najnowsze informacje

Sukces płocczan

Najbardziej wymagające jury i najtrudniejszy konkurs pianistyczny pod względem artystycznym w Polsce. Tak oceniali VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny jego młodzi uczestnicy. W jego tegorocznej edycji uczestniczyło osiemdziesięciu dwóch reprezentantów z całej Polski, w tym troje reprezentantów z zagranicy – Niemiec i Białorusi. Jak podkreślali członkowie jury, któremu przewodniczyła Elżbieta Stefańska, obecna jest dość duża grupa bardzo uzdolnionej i świetnie grającej młodzieży, stąd konkurencja jest spora. – Nie czytamy osiągnięć uczestników, nie patrzymy kto ich uczy, tylko słuchamy ich gry. Dzięki temu od kilku lat jest opinia, że aby zwyciężyć na konkursie w Płocku, trzeba naprawdę świetnie grać – powiedział Mariusz Tytman, sekretarz jury.
Płock reprezentowało troje uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej. W najmłodszej, pierwszej grupie wiekowej, zagrał Paweł Zając (prof. Mariusz Tytman), który zdobył drugą nagrodę. Jego zwycięstwo było zaskoczeniem, bowiem gra dopiero od półtora roku, przez wiele lat sam uczył się gry. Kolejną reprezentantką gospodarzy konkursu jest Ewa Tytman (prof. Paweł Skrzypek), która w drugiej grupie wiekowej zdobyła pierwszą nagrodę. Jury zachwyciła wykonaniem nokturnu Chopina, który wymaga dojrzałości i emocjonalności w grze. O krok od wyróżnienia była Paulina Kuźnicka (prof. Paweł Skrzypek).

W czasie tegorocznego spotkania organizatorzy konkursu wrócili do tradycji prezentowania tego, co dalej robią laureaci i zwycięzcy poprzednich edycji. Tym razem zaprezentował się Maciej Gański (wygrał w V edycji konkursu), obecnie student II roku Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. Andrzeja Artykiewicza. Nowością jest tak zwane forum pedagogiczne, czyli spotkanie uczestników i pedagogów z jurorami, w czasie którego wspólnie rozmawiają o muzyce, muzykowaniu.

Tradycyjnie wręczana była prestiżowa nagroda Haliny Czerny – Stefańskiej za wykonanie obowiązkowego nokturnu F. Chopina. Przyznano także nagrodę prof. Elżbiety Stefańskiej za najlepiej wykonany utwór J. S. Bacha.

Organizatorami VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej są: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku i Płockie Towarzystwo Muzyczne im. Wacława Lachmana.

Le Than Thao (OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, prof. Anna Jastrzębska – Quinn), III grupa wiekowa.
– Na konkurs do Płocka przyjechałam bez specjalnych oczekiwań. Najważniejsze było to, aby jak najlepiej zagrać i zaprezentować się przed jury, zarówno od strony technicznej, jak i artystycznej no i być z tego zadowolonym. Do występu na konkursie dość mocno przygotowywałam się od dwóch miesięcy. Był to niezbyt długi czas, może dlatego nie zagrałam tak jakbym tego oczekiwała. Teraz, po występie, mogę powiedzieć, że mogło być lepiej. Ale trzeba pamiętać o tym, że udział w konkursie jest dużym obciążeniem psychicznym. Samemu występowi towarzyszy ogromna trema i stres. Co teraz? Na razie troszkę odpoczynku i powrót do codziennej pracy nad doskonaleniem swoich umiejętności gry na fortepianie.

Ewa Tytman (PSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku, prof. Paweł Skrzypek), II grupa wiekowa. – Jestem szczęśliwa i bardzo zadowolona. Zajęłam pierwsze miejsce w drugiej grupie wiekowej. Każde zwycięstwo daje radość, ale jeżeli wygrywa się u siebie, to jest podwójne zadowolenie. Za mój występ kciuki trzymali koledzy i koleżanki z klasy II 2 Gimnazjum nr 1 w Płocku, którego jestem uczennicą. Cztery i dwa lata temu zajęłam trzecie miejsce, ale w pierwszej grupie wiekowej. W 1999 byłam laureatką w regionalnych przesłuchaniach chopinowskich odbywających się w Sochaczewie. Uważam jednak, że tegoroczny występ w konkursie jest moim największym sukcesem. Program zaprezentowany w czasie konkursu zaczęłam ćwiczyć i grać już w wakacje. Zagrałam dwa utwory mojego ulubionego kompozytora polskiego Nokturn g-moll op 15 nr 3 F. Chopina, Etiudę a-moll op. 10 nr 2 F. Chopina oraz II Suitę angielską a-moll J. S. Bacha.

Aleksandra Bobrowska (PSM im. F. Chopina w Warszawie, prof. Paweł Skrzypek), trzecia grupa wiekowa.
– Pracę nad programem konkursowym rozpoczęliśmy już w sierpniu. Wymaga ona systematycznego ćwiczenia. Jest to ciężka, ale bardzo przyjemna praca. Moja przygoda z muzyką zaczęła się dość późno, bo dopiero w wieku dziesięciu lat. Być może wynika to z tego, że jestem jedynym muzykiem w rodzinie. Ale od razu wiedziałam, że będzie to fortepian. Pokochałam ten instrument. Nawet grając w trakcie ćwiczeń, przed występami, czerpie się wiele przyjemności. W czasie wolnym dla relaksu bardzo często przegrywam nokturny Chopina albo lekkie kawałki nie związane z muzyką klasyczną. Dotychczas moja praca i gra na fortepianie była skoncentrowana głównie wokół muzyki klasycznej, którą bardzo lubię. Ale zamierzam troszeczkę rozszerzyć horyzonty, również o muzykę współczesną.
Teresa Radwańska

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …