Najnowsze informacje

Spóźniony początek

Pierwszy, po blisko rocznej przerwie, pociąg z Kutna do Płocka przyjechał z półgodzinnym opóźnieniem. Wszystkiemu winna była awaria jednostki trakcyjnej. Trzeba było ją wycofać i podstawić nową.
Połączenie kolejowe Płocka z Kutnem uruchomiono 15 października. Trasę mają obsługiwać cztery pary pociągów. Według wcześniejszych zapowiedzi, miały być tylko trzy. Pierwszy pociąg do Płocka planowo przyjeżdża o 7.28. Jest to skład jadący z Sochaczewa przez Kutno. O godzinie 8.08 pociąg rusza z Płocka do Kutna.
Uruchomienie tego połączenia w październiku jest według Kolei Mazowieckich odpowiedzią na aktualne potrzeby mieszkańców, zwłaszcza młodzieży szkolnej i akademickiej. Obecny rozkład jazdy powstał we współpracy z samorządami Płocka, Gostynina i Kutna. Reaktywacja połączenia ma przekonać mieszkańców regionu płockiego do korzystania z komunikacji kolejowej jako alternatywy dla samochodów, pozwoli również na zbadanie rzeczywistych potrzeb społecznych i od 9 grudnia ulegnie modyfikacji. Na razie zainteresowanie połączeniem kolejowym nie jest zbyt duże. Z każdego pociągu korzysta od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, a w składzie obsługującym linię Płock – Kutno jest ponad 200 miejsc.
Również 9 grudnia zaczną kursować szynobusy na trasie Płock – Sierpc oraz pociąg pospieszny z Płocka do Warszawy, który będzie się zatrzymywał jedynie na najważniejszych stacjach. Niestety, z powodu złego stanu technicznego torów pomiędzy Płockiem i Kutnem pospieszny do Warszawy na tym odcinku pojedzie ze średnią prędkością nie przekraczającą 40 km/h.
– W ostatnim czasie reaktywowaliśmy kilka połączeń, między innymi na trasach: Nasielsk – Sierpc, Ostrołęka – Warszawa, Radom – Drzewica czy Siedlce – Siemiatycze. Nie możemy pozwolić, aby w środku Europy, w XXI wieku, Płock – miasto zamieszkałe przez 140 tysięcy ludzi, było odcięte od połączeń kolejowych. Ich brak to strata nie tylko dla mieszkańców regionu, ale także dla potencjalnych inwestorów. Dlatego uważam, że przywrócenie połączeń kolejowych relacji Płock – Kutno jest konieczne – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Trasa kolejowa Płock – Kutno ma 53 kilometry, z czego około 38 znajduje się w województwie mazowieckim, reszta w łódzkim. Z powodu ograniczeń średnia prędkość przejazdu wyniesie 40 km/h. To znacznie wolniej niż samochodem. Jednak przedstawiciele Kolei Mazowieckich są optymistami. Twierdzą, że tory uda się zmodernizować. Nie przerażają ich informacje płynące z PLK, że na razie na torach będą dokonywane jedynie bieżące remonty, a modernizacja będzie możliwa dopiero po 2013 roku.
Obecnie linią z Płocka do Kutna jeździ tylko pospieszny „Koziołek” oraz cysterny przewożące produkty Orlenu. Na trasie są miejsca, gdzie jest tylko jeden tor, dlatego jadące z przeciwnych kierunków pociągi muszą oczekiwać na swoją kolej. Pokonanie trasy z Płocka do Kutna zajmuje blisko 80 minut. Według potencjalnych pasażerów oferta Kolei Mazowieckich byłaby atrakcyjna, gdyby podróż pomiędzy tymi miastami trwała 30 minut.
Według pracowników Kolei Mazowieckich za korzystaniem z pociągów przemawiają ceny biletów, które porównali z ofertą PKS-u. Z tego zestawienia wynika, że za jednorazowy bilet na trasie do 60 km trzeba zapłacić 10 zł. W PKS-ie bilet jest droższy o 1,30 zł. Różnica na korzyść kolei jest jeszcze większa przy biletach miesięcznych. Na trasie do 60 km bilet kolejowy kosztuje 200 zł, a w PKS 384 zł.
Połączenie kolejowe Płocka z Kutnem może być atrakcyjne nie tylko dla osób dojeżdżających do płockich szkół czy zakładów pracy. Już od kilku lat płocczanie mogą korzystać jedynie z połączeń autobusowych z innymi częściami kraju lub wyjeżdżać własnymi samochodami. Niestety, przy czterech pociągach na dobę z Płocka do Kutna trudno liczyć, że będą one skoordynowane z pociągami osobowymi, które łączą Kutno z całym krajem i dużą częścią Europy. Nadal trzeba będzie czekać na wybrany w słynnym barze na dworcu w Kutnie lub mimo wszystko skorzystać z komunikacji autobusowej lub własnego auta.
Jacek Danieluk

Zobacz kolejny artykuł

Nagradzają dzieci swoich pracowników

Są młodzi, zdolni, mają świetne wyniki w nauce. I za to zostali nagrodzeni. Po raz …

POKiS ma już nową siedzibę, wielkie otwarcie we wrześniu

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki rozpoczyna przeprowadzkę z budynku przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby …