Najnowsze informacje

Spełniamy marzenia dzieci

Pani Monika wraz z wolontariuszami od trzech lat organizuje Akcję Gwiazdka. W sumie dzięki ludziom dobrej woli udało się uszczęśliwić 250 dzieci z Płocka i powiatu płockiego. W tym roku na spełnienie marzeń czekają kolejne maluchy. Dzieci już napisały listy do Mikołaja, teraz do akcji wkraczają elfy, śnieżynki i skrzaty. Każdy może przystąpić do akcji i uszczęśliwić chłopca lub dziewczynkę.


Jak co roku dzieci piszą listy do Mikołaja. Mając kilka latek, bardzo trudno zrozumieć, że ten brodaty pan, na którego w okolicach wigilii Bożego Narodzenia czekają mali i duzi, chłopcy i dziewczynki, nie wszystkim przyniesie prezenty. A marzenia bywają różne. Jedne dzieci chcą laptopa czy skuter, a inne nowe ubranko, by wreszcie mieć coś swojego i nie donaszać po starszym rodzeństwie.
Właśnie dla dzieci, których marzenia nie zawsze spełnia Mikołaj, Akcję Gwiazdka od trzech lat organizuje pani Monika. – Staramy się spełniać te marzenia, o których dzieci piszą w listach do Mikołaja. Z listów marzenia przenosimy do plików elektronicznych i wysyłamy do potencjalnych chętnych, którzy chcą zostać św. Mikołajem. Akcja jest zupełnie niekomercyjna, daje ogromną satysfakcję darczyńcom i świadomość uszczęśliwienia dziecka – mówi Monika Sikorska.
Listy już napływają, teraz trzeba znaleźć osoby, które zechcą spełnić marzenia dzieci. Darczyńca otrzyma plik w wersji elektronicznej z informacją o liście marzeń, wieku dziecka, ewentualnie także wzrost i rozmiar, w przypadku jeśli dziecko marzy o ubranku.
Jeżeli ktoś zdecyduje, że chce pomóc i zostać Mikołajem, szykuje dla dziecka paczkę, która do pani Moniki musi dotrzeć do końca listopada. Jak co roku są również dzieci, które nie znajdą swoich Mikołajów. – Dla nich będziemy robić paczki sami. Dzieci jest bardzo dużo, nie chcemy, by choć jedno zostało bez paczki, dlatego postanowiliśmy w tym roku zrobić imprezę charytatywną, cegiełkowaną, a za zebrane pieniądze kupić prezenty dla pozostałych maluchów. Bo naszym celem jest zrobienie czegoś dobrego, by wywołać uśmiech na buziach dzieci – zapewnia organizatorka.
Przez trzy lata paczkami zostało obdarowanych 250 dzieci z Płocka i powiatu płockiego, z rodzinnych domów dziecka, z rodzin zastępczych, objętych pieczą zastępczą i dzieci przebywających z opiekunami w noclegowni. W pierwszej edycji były też dzieci z domu samotnej matki i dziecka ze Starej Białej. W tym roku Akcja Gwiazdka obejmie także dzieci z Płocka.
Jak to działa? – Zwracam się do instytucji opiekujących się dziećmi i proszę o listy dzieci do Mikołaja. Podobnie jak w latach poprzednich, obdarujemy wszystkie dzieci, w tym 17 dzieci z noclegowni, które są najbardziej potrzebujące – zapewnia.
Z założeniami i zasadami akcji może się zapoznać każdy, bo zostało stworzone wydarzenie na facebooku: „Akcja Gwiazdka 2017”. Zainteresowani mogą zadzwonić do pani Moniki, tel. 697 434 282, aktualny jest adres mailowy. Każdy, kto zgłosi swój udział, otrzyma listę dzieci wraz z ich prośbami zawartymi w listach do Mikołaja. – Nie muszę dodawać, że listy są wyjątkowo wzruszające – mówi pani Monika.
Na dziś na liście Akcji Gwiazdka jest 66 dzieci, ale będzie ich więcej. – Z doświadczenia wiemy, że w okresie okołoświątecznym pojawiają się – choćby w noclegowni – nowe dzieci. Musimy je wziąć pod swoje skrzydła, bo to taki okres, że przecież nie można nikogo zostawić bez pomocy. Reszta dostanie prezenty od Mikołaja, a one nie? – tłumaczy.
Również kino Przedwiośnie włącza się w akcję. Po raz pierwszy zorganizowana zostanie impreza charytatywna. Na scenie NovegoKina Przedwiośnie wystąpią znani i lubiani stand-uperzy. Swój udział zapewnił już Jacek Noch, chory na stwardnienie rozsiane. – Jesteśmy w trakcie rozmów z najpopularniejszym polskim stand-uperem, ale na razie nie chciałabym nic więcej mówić na ten temat, żeby nie zapeszyć. W sumie planujemy dwie godziny doskonałej zabawy – zdradza.
Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres mailowy. Jeśli ktoś zdecyduje się przystąpić do akcji, szybko otrzyma odpowiedź z listami dzieci. – Warto pamiętać, że na listach niezbyt często są zabawki. Większość dzieci ma bardzo przyziemne potrzeby, prosi o odzież, bieliznę, artykuły higieniczne, pampersy, nawilżane chusteczki i przybory szkolne, zeszyty, pisaki, bloki do rysowania. Zapraszam także do licytowania Gwiazdkowych Skarbów na stronie wydarzenia – dodaje.
W każdej chwili można się przyłączyć do akcji. – Tylko dzięki wspólnym działaniom można spełnić marzenia maluchów, które przynajmniej na razie wciąż wierzą w Mikołaja. Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia – mówi pani Monika.

Jola Marciniak

Zobacz kolejny artykuł

Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy Południowej

Firma Budmax z Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim buduje placówkę opiekuńczo-wychowawczą przy ulicy Południowej 13. Budynek …

Trzy płockie szkoły mają nowe fordy

Dyrektorzy trzech płockich szkół odebrali kluczyki do nowych fordów transitów. Zakupiło je miasto w ramach …